Ti se totiž rozhodli volby bojkotovat. Zlobí se, že jim Kraj Vysočina nepomohl v jejich probíhající administrativní a soudní  „válce" s investorem, který v těsné blízkosti jejich obce staví bioplynovou stanici.

„Nevolil jsem já, manželka, můj starší syn, moje matka ani sestra. A nebyli jsme sami. Takových rodin tady bylo víc," řekl Deníku Václav Nevím.

Volební bojkot lidem z Ovesné Lhoty vyšel. Ze 153 oprávněných voličů přišlo do volební místnosti pouhých dvaatřicet lidí. Volební účast necelých jednadvaceti procent patří zcela určitě k nejnižším nejen na Vysočině, ale také v celé republice.

V Chotěboři nad pořádkem v době konání voleb do krajského zastupitelstva a senátu bděla městská policie. „Strážníci městské policie  prováděli pravidelné kontroly volebních místností, po ukončení voleb jsme prověřovali i jejich zapečetění. Nezjistili jsme žádné prohřešky, stejně tak nedošlo v průběhu voleb k žádným výtržnostem a rušení pořádku," informoval ředitel městské policie, Jiří Novotný.

K volbám přišli ale i někteří obyvatelé ústavů sociální péče. „ U nás bylo volit šest našich obyvatel, ale volební místnost jsme v budově neměli. Obyvatelé volili ve Zboží," upřesnil ředitel ústavu sociální péče Habry – Zboží, Bohuslav Kubát.
Jak volby v sociálním zařízení vypadají, přiblížila i ředitelka Domova ve Věži, Jaroslava Kadlecová.

Volili také klienti sociálních zařízení

„Z našich klientů zhruba polovina volit mohla, volit nemohou jen ti, kteří byli úplně zbaveni svéprávnosti. Někteří klienti volili ve Věži, jiní mohli volit v domově. Při rozhodování o tom, jak a koho volit, se mohli klienti poradit s některými zkušenějšími obyvateli nebo s příbuznými. Zaměstnanci jim v tomto případě pomáhali jen technicky, rozhodně jim neradili, koho mají volit," zdůraznila Kadlecová.

Jako první přišla k volbám v Přibyslavi, a to nejméně s dvacetiminutovým předstihem, Růžena Hortová.

„Já jsem delší dobu k volbám nechodila, ale pak mi moje kamarádka řekla, myslím si velmi moudrou větu: Když nechodíš volit, tak pak nebreč, a je to pravda. Ti, kteří volit nechodí, nemají právo si stěžovat," zamyslela se paní Růžena a pokračovala: „Myslím, že normální lidé na Vysočině už mají plné zuby toho, co se nahoře děje," konstatovala paní Růžena a jako vítěze voleb si už v pátek tipla levicové strany.

Pan Jan z Přibyslavi se rozhodl jít volit až v sobotu. „Koho budu volit, je moje věc, ale koho volit nebudu, v tom mám jasno. Po všech těch ostudách to určitě nebude ODS a po letitých životních zkušenostech ani komunisty," prohlásil stručně pan Jan.