Na pole však v porovnání s předcházejícími roky vyjeli o týden až deset dnů později. Hektary do té doby sekali jinde. „Předtím jsem byl v Horní Krupé. Ostatní kombajnéři od nás z podniku zase třeba u Přerova, Prostějova nebo Humpolce," uvedl Michal Šlesarik, kombajnér firmy Agroslužby Klučka s tím, že Štoky bývají jejich poslední žňová štace.
Zpoždění prací způsobila především nezvykle dlouhá zima spolu s vlhkým a studeným jarem.
Prozatím to ale vypadá tak, že na výnosech olejnin a obilovin se tato prodleva příliš neprojeví.
„Zatím máme posekaný ozi-mý ječmen. U něj jsme sklidili přibližně čtyři tuny z každého hektaru, což je za daných okolností poměrně dobré," konstatoval předseda Zemědělského družstva Štoky Pavel Štrobl. Na tom se s ním shodují i kombajnéři, kteří štocká pole sekají. „S ječmenem byla letos těžká práce. Byl hodně přilehlý. Myslím si, že za těchto podmínek jsou čtyři tuny z hektaru docela slušné," dodal Šlesarik.
Konec žní odhaduje Štrobl na poslední srpnové dny. Samozřejmě za předpokladu, že vydrží dobré počasí a kombajny budou jezdit bez větších závad. Těm se však stoprocentně vyhnout nelze.
Dobré výnosy řepky
„Občas se stane, že nabereme do lišty třeba kámen, čemuž se tady na Vysočině prakticky nejde vyhnout. A to potom způsobuje určité prostoje," přidal se i další slovenský kombajnér Peter Klučka, který podobnou závadu již opravoval.
I přes relativně vysoké výnosy si však zemědělci nejspíš příliš finančně nepolepší. „Vedle ječmene jsme sklidili také přibližně třetinu výměry řepky, která patří mezi nejžádanější, a tím pádem také nejdražší plodiny. Výnos z ní je odhadem na úrovni loňského roku, tedy výborný. Horší však je, že se jí poměrně dost urodilo i v ostatních regionech republiky, což způsobilo, že šla její výkupní cena výrazně dolů," objasnil Štrobl důvody, proč družstva na letošních výnosech nejspíš příliš nevydělají.
„Postup žňových prací není na Brodsku rovnoměrný. Zatímco zemědělské podniky na Jeníkovsku již sečou poslední hektary, v ostatních oblastech regionu jsou zhruba v polovině," řekl Václav Vala, předseda Okresní agrární komory v Havlíčkově Brodě a doložil to i čísly. „Z celkové výměry obilovin, která v letošním roce na okrese dosahuje 24 320 hektarů, je k datu 13. srpna sklizeno 6 660 hektarů, v přepočtu tedy 27,4 %. Pod střechou jsou stoprocentně ozimé ječmeny a v drtivé většině i řepka olejka, kterou letos naši zemědělci měli na 9 385 hektarech," pokračoval Vala.
Ten potvrdil slova štockého předsedy Štrobla o průměrných hektarových výnosech řepky. „Dosahují úrovně minulých let, tedy 3,4 tun z hektaru," upřesnil Vala. „Otázkou zůstává, co to udělá s výkupem. Po prudkém snížení ceny řepky před začátkem žní začíná cena postupně narůstat a do konce roku se může přiblížit i ceně z minulé sklizně," podotkl Vala. U odhadů výnosů obilovin byl ale zdrženlivý. „Šest tun z hektaru, což je opravdu velmi dobrý výnos, a ten byl v uplynulých letech na Brodsku také dosahován, přestože tato oblast není typickou obilnářskou oblastí, to letos určitě nebude. Na konečná čísla si musíme počkat," poznamenal Vala. Také on totiž nepovažuje letošní rok pro obilniny za optimální.
Zemědělci v těchto dnech sklízejí především jarní ječmen, žito, oves a také triticale, což je hybridní obilnina vzniklá křížením pšenice a žita. Například kombajny Zemědělského a obchodního družstva Kámen bylo možné vidět třeba v lánech u obce Jilem, kde sklízely potravinářské žito. „Jsou-li dobré podmínky, poseče jeden kombajn až třicet hektarů denně," vysvětlil Vala. Není bez zajímavosti, že moderní kombajny jsou dnes již běžně vybaveny softwarem, který umí vyhodnotit například i okamžitý výnos.
Technická výpomoc družstev není ani v dnešní době ničím výjimečným. „Obecně platí, že částečný nájem služeb bývá i pro zemědělské podniky výhodnější, než disponovat vlastním kompletním strojovým parkem, který vyžaduje nejen náklady na provoz, ale také prostory. U nás a také na Slovensku jsou firmy, které se na sklizeň specializují. Začínají v Maďarsku a přes Slovensko pak postupují na Moravu a do Čech. Výše uvedená slovenská firma, jejíž kombajnisté sečou v okolí Štoků, je zřejmě jednou z nich," řekl Vala.