„Je to pro nás změna, alespoň se dostaneme na chvíli z postelí a zabavíme se," pochvalovali si pacienti z ODN stanice B, kteří se ve středu rozhodli vyzdobit si svátečně svoje pokoje.

„Budeme vyrábět vánoční přáníčka, dekorace a celou vánoční výzdobu našeho oddělení. Pacientům budou při jejich výrobě vánočních dekorací pomáhat dobrovolníci, které nám zajišťuje Oblastní charita Havlíčkův Brod. Cílem akce je zaměstnat naše pacienty, nabídnout jim zpestření jejich času tráveného v nemocničním prostředí a v neposlední řadě vytvořit na oddělení tu správnou vánoční atmosféru," prozradila sociální pracovnice Kamila Mrtková. Pomoci pacientům v výrobou vánočních dekorací přišla například Zlatuše Hejkalová, která se před lety zapojila do dobrovolnického programu havlíčkobrodské Charity.

„Jak dlouho pracuji jako dobrovolnice, už ani sama nevím, ale bude to již několik let. Do havlíčkobrodské nemocnice ale docházíme pravidelně, dílničky se konají dvakrát do roka, na Velikonoce a na Vánoce," prozradila Zlatuše.

Podle sociální pracovnice Kamily Mrtkové se pacienti účastní svátečních dílniček velmi rádi, pokud jim to samozřejmě dovoluje jejich věk a zdravotní stav. Na ODN jsou hospitalizovaní pacienti různého věku, senioři i poměrně mladí pacienti po náročných operacích. Oddělení dlouhodobě nemocných má k dispozici 44 lůžek. Vizity se konají denně. Průměrná doba hospitalizace je 34 dní. ODN je multioborovým nemocničním oddělením následné ústavní zdravotní péče. ODN Poskytuje pacientům lůžkovou péči, rovněž tak péči doléčovací, rehabilitační, ošetřovací, ale i paliativní, což je náročná péče o pacienty umírající. Typickými znaky pacientů ODN jsou vícečetná postižení kombinující se rovněž s různými stupni bezmocnosti.