„Proto na několika vybraných pokojích neurologického oddělení nainstalovali magnetické tabule s důležitými informacemi, které napomáhají lepší orientaci pacientů. Tabule jsou dalším krokem v systému trénování paměti pro pacienty po cévních mozkových příhodách, úrazech hlavy, neurologických onemoc-něních, lidi staršího věku s problémy s pamětí, pozorností a podobně," uved la mluvčí nemocnice Petra Černo.
Poznávací funkce či procesy řadí neurologové mezi základní funkce lidského mozku.
Klinická praxe prokázala, že zvládnutí a používání tréninku kognitivních funkcí v každodenním životě vede ke stimulaci mozku, která přispívá k optimalizaci mozkových spojů a projevuje se nezávislým a plnohodnotným životem daného seniora.
„Kognitivní trénink se skládá z různých cvičení, která pomáhají zlepšit fungování poznávacích, kognitivních funkcí. Jsou jimi například soustředění, pozornost, myšlení, paměť, čtení, psaní a podobně. Cílem tréninku je udržet jednotli vé schopnosti co nejdéle v dobré kondici a napomoci tak zkvalitnit život pacientů a zpomalit proces ubývání kognitivních schopností," vysvětlila klinická psycholožka nemocnice Irena Komendová.
Ambulance klinické psychologie již několik let nabízí rehabilitaci kognitivních funkcí nejen pro pacienty s Alzheimerovou chorobou.
Úroveň kognitivních funkcí pacientů se výraznou měrou podílí na přímé spolupráci seniora se zdravotníky.
„Má ale zásadní vliv i na soběstačnost a následně i na délku hospitalizace," dodala vrchní sestra neurologického oddělení Jitka Lišková a podotkla: „Hospitalizovaní senioři mají doslova celý den na očích aktuální datum, roční období, název oddělení, v němž jsou hospitalizováni, případně i další informace. Tím neustále trénují," dodala Lišková s tím, že sestry a sanitářky neurologického oddělení absolvovaly na konci minulého roku certifikovaný kurz zaměřený na cvičení paměti seniorů a lidí postižených demencí.