VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacienti v Novém Městě se dočkají magnetické rezonance v září

Nové Město na Moravě - Už nyní se mohou pacienti objednávat na nové pracoviště magnetické rezonance, které bude v polovině září ve zkušebním provozu spuštěno v novoměstské nemocnici.

14.7.2016
SDÍLEJ:

Přístroj představuje uzavřený válcovitý magnet, v němž po zasunutí lehátka musí pacient klidně ležet, a to podle typu vyšetření až několik desítek minut. Foto: archiv

„Objednávat se je možné klasicky na rentgenologickém oddělení, nutné je samozřejmě lékařské doporučení," informoval mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

V současné době musí pacienti kvůli speciálnímu vyšetření, které je na Vysočině zatím k dispozici jenom v Jihlavě, dojíždět třeba i do vzdálenějších zdravotnických zařízení, například do Brna, Pardubic či Hradce Králové. Objednací lhůty jsou navíc dlouhé, nezřídka dva měsíce, někdy však i delší.

„Pořízením magnetické rezonance se pacientům ze spádové oblasti novoměstské nemocnice výrazně zlepší dostupnost šetrnější a modernější diagnostiky. Nebudou muset jezdit do vzdálených zdravotnických zařízení jako dosud, což zkvalitní a urychlí jejich léčbu," vyjádřila se ředitelka Nemocnice Nové Město na Moravě Věra Palečková. Ročně v nemocnici počítají zhruba se dvěma tisíci vyšetření.

Blížící se zprovoznění pracoviště v Novém Městě bedlivě sledují i pacienti. „V Brně jsem na vyšetření čekal dva měsíce a v Hradci ještě o něco déle. Horší než čekání je ale pro mě dojíždění. Po zranění kolene už nějakou dobu neřídím, takže si vždycky někdo z rodiny musel vzít na celý den volno, aby mě tam zavezl a pak zase odvezl domů," prohlásil Jan Koutný ze Žďáru nad Sázavou.

Zřízení pracoviště magnetické rezonance vyjde na zhruba čtyřiačtyřicet milionů korun, přičemž součástí zakázky jsou také stavební úpravy v budově radiologie. Novoměstská nemocnice žádá o dotaci z Integrovaného regionální operačního programu, kde má šanci dosáhnout až na devětadevadesát milionů korun na přístrojové vybavení. Z toho by byla zaplacena i magnetická rezonance. Nyní její pořízení nemocnici předfinancuje Kraj Vysočina, po vyúčtování dotace pak nemocnice peníze kraji vrátí. „Věříme, že naše úsilí bude úspěšné a evropské peníze budou tak v naší nemocnici použity na zřízení pracoviště magnetické rezonance a jednotky následní intenzivní péče a samozřejmě také na další nutnou obnovu stávajícího přístrojového vybavení," sdělila ředitelka Palečková. Provoz magnetické rezonance bude pod nemocniční kuchyní a jídelnou.

Bezbariérový přístup k magnetické rezonanci je naplánovaný ze spodní strany budovy, naproti vchodu do pavilonu interny. Hospitalizovaní pacienti se k magnetické rezonanci dostanou výtahem z chirurgického pavilonu. V souvislosti s přípravou nového pracoviště se chystá také nezbytné technické zázemí a do výroby byla rovněž zadána speciální Faradayova klec, která poslouží k odstínění samotného pracoviště magnetické rezonance.

Do upravených vnitřních prostor bude instalována těsně před montáží diagnostického přístroje, s největší pravděpodobností na konci prázdnin.

Víte, že?

Magnetická rezonance je moderní zobrazovací metoda, která nepracuje na principu rentgenového záření, ale využívá při své činnosti silného magnetického pole. Jedná se tedy o bezpečné vyšetření bez přítomnosti ionizujícího záření užívaného při rentgenových a tomografických vyšetřeních.

Samotný přístroj představuje uzavřený válcovitý magnet, v němž musí pacient zcela klidně ležet, a to podle typu vyšetření několik jednotek až desítek minut. Během vyšetření člověk slyší v různých intervalech hluk připomínající údery kladiva nebo vlaku jedoucího po kolejích. Někdy může být při vyšetření pomocí magnetické rezonance použita kontrastní látka, která se pacientovi aplikuje nitrožilně. Hodnocení výsledků vyšetření magnetickou rezonancí provádí zkušený lékař radiolog.

Autor: Lenka Mašová

14.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení