Například nemocných se štítnou žlázou přibývá, cestování do nejbližší ambulance do Havlíčkova Brodu je svízelné.
„Jenom v naší obci je téměř desítka žen, která musí jezdit na pravidelné kontroly se štítnou žlázou až do Havlíčkova Brodu a to hned dvakrát po sobě. Jednou na odběr krve, podruhé pro výsledky a na vyšetření. Ve většině případů to jsou seniorky, pro které je cesta autobusem namáhavý výlet na celý den," sdělil starosta obce Podmoklany Jiří Zatřepálek.
Endokrinologie je medicínský obor, který se zabývá diagnózou a léčbou hormonálních poruch žláz s vnitřní sekrecí. V současné době je pro obyvatele Chotěbořska nejdostupnější endokrinologická ambulance v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Vede ji lékařka Sylvie Špitálníková. Ambulance, mimochodem v současné době jediná na Havlíčkobrodsku, je otevřena čtyři dny v týdnu, z toho jeden den dopoledne je určen jen na odběry krve.
Další ambulance je potřebná
„Vzhledem k tomu, že pacientů z Podoubraví je tolik, vyplatilo by se, otevřít ještě jednu ambulanci v Chotěboři. Podle mých informací je tomu město Chotěboř nakloněno, ale krajští úředníci nikoliv, což je škoda. Nechápu to, přitom by zrovna Chotěbořsko novou ambulanci potřebovalo," posteskl si starosta Zatřepálek.
„Město Chotěboř vlastní prostory pro lékařku nemá ani je nenabízí. Lékařka sama projevila zájem si ordinaci v Chotěboři zřídit, zřejmě někde v soukromých prostorách. V tomto ji starosta Tomáš Škaryd podpořil při jednání se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, bohužel VZP údajně nemá dostatek finančních prostředků," informoval tajemník městského úřadu v Chotěboři Milan Linhart. „Na Kraj Vysočina se nikdo v poslední době neobracel s návrhem na konání výběrového řízení pro ambulantní péči v oboru endokrinologie a ani se žádné výběrové řízení v letech 2015 a 2016 pro území Chotěboře nekonalo," informovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Jak Svatošová upřesnila, výběrové řízení vyhlašuje krajský úřad na základě návrhu uchazeče, pojišťovny nebo obce a svolá jednání komise, která vydá ve věci svoje stanovisko.
V komisi je zástupce pojišťoven, České lékařské komory, odborný zástupce a zástupce krajského úřadu.
„Podle údajů z Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb, krajský úřad vydal v roce 2012 oprávnění k poskytování zdravotních služeb v oboru endokrinologie společnosti Endokrinologie Vysočina, což je odborný zástupce MUDr. Sylvie Špitálníková Chotěboř," dodala mluvčí Svatošová.
Rozhodne zdravotní pojišťovna
Jak zdůraznila, uzavírání smluv na hrazení zdravotní péče z veřejného zdravotního pojištění je plně v kompetenci zdravotní pojišťovny. „Ještě pro doplnění Kraj žádná stanoviska ke zřízení ambulance nevydává, pouze krajský úřad na základě splnění podmínek dané zákonem o zdravotních službách vydá oprávnění k poskytování zdravotních služeb," doplnila mluvčí Svatošová. Podle endokrinoložky lékařky Sylvie Špitálníkové by se pacienti na Chotěbořsku ambulance dočkat mohli. „Počet pacientů, kteří potřebují endokrinologickou péči, stále narůstá. Podle mých informací v našem regionu dokonce o 30 - 40 pacientů měsíčně. Asi třetina těchto nemocných bydlí v Chotěboři a okolí. V současné době byla znovu zahájena jednání o zřízení endokrinologické ambulance v Chotěboři. Souhlasím, že Chotěboř a okolí tuto ambulanci potřebuje. Tento záměr získal podporu vedení města a podle mých informací má i podporu krajského úřadu.
Předpokládám, že jednání dospějí ke zdárnému konci ke spokojenosti pacientů," sdělila lékařka.
Pacientů, kteří trpí endokrinologickými problémy, však jsou na Brodsku tisíce, ambulance jediná. Objednávat se musí měsíce dopředu, během jednoho dne ambulance vyšetří více desítky pacientů, kteří posedávají v čekárně nejméně hodinu před začátkem ordinační doby. Převládají problémy se štítnou žlázou, postiženy bývají nejčastěji ženy.