„Nález je negativní," potvrdila mluvčí nemocnice Petra Černo. Mladší žena přišla do nemocnice s tím, že se vrátila z Thajska a má obavy z nakažení koronavirem. Pacientka byla v izolaci. Měla příznaky chřipky.  

V takových případech zdravotníci ihned udělají nezbytná opatření, vybaví se ochrannými pomůckami, pacientovi nasadí roušku a umístí jej do izolace, informují také hygieniky.Výsledky testuje speciální laboratoř, informace získají zdravotníci nejdéle do druhého dne. Pro pacienty z Havlíčkobrodska, kteří se vrátili z nějaké krizové oblasti a mají obavy z nákazy, nemocnice v Brodě zřídila informační servis.

close Co je koronavirus. info Zdroj: Deník zoom_in

„Pokud máte akutní potíže a během posledních 14-ti dnů jste pobývali nebo se vrátili z oblasti postižené vysoce nakažlivou nemocí v souvislosti s koronavirem, telefonicky kontaktujte svého ošetřujícího lékaře nebo infekční oddělení nemocnice Havlíčkův Brod - 569 472 321," vzkázala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Jak ale upřesnila už ve čtvrtek 27. února, začínají mezi pacienty narůstat obavy z možné nákazy. "Pacienti k nám stále častěji volají. Oznamují, že byli v cizině, že se obávají, zda se nenakazili a žádají od lékařů rady," konstatovala mluvčí.

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Mezi ohrožené skupiny patří zejména staří lidé, děti, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.Pokud se chce člověk před nákazou chránit, je důležité postupovat tak, jak při klasické chřipce.

Online reportáž