Na tom se shodnou obě strany, které se mají k rekonstrukci vyjadřovat.
V tom, jak by však měly být práce vedeny, se názor přibyslavské radnice i památkářů už různí. A to ohrožuje budoucnost celého projektu. „Bylo by dobré se dohodnout co nejdříve, aby nebyl most poškozen ještě razantněji," říká přibyslavský místostarosta Martin Kamarád.
K původnímu projektu, který předložilo město Přibyslav, totiž zaujali památkáři negativní stanovisko a sami předložili vlastní návrh.
„Zajistili jsme vypracování oponentního posudku, který shrnul možná rizika a nabídl vhodnější variantu obnovy mostní konstrukce," stojí v tiskové zprávě Národního památkového ústavu Telč. Ta by prý neměla být dražší ani komplikovanější než městem předložený návrh.
Návrh radnice památkáři odmítli
Podle něj se totiž měla odstranit vozovka a náspy nad všemi třemi oblouky a vše mělo být následně zabetonováno. A takový postup památkáři odmítají.
Navíc je podle nich nepřípustné i použití těžké techniky. „Odtěžením jílových vrstev dojde k odhalení konstrukcí a celkové změně prostředí. Hrozil by tak rozpad kleneb," vysvětlila Petra Folkovičová z telčského odboru památkové péče.
„Námi navrhovaný postup nepočítá se zásahem do všech oblouků, ale pouze se zajištěním středního a s umístěním železobetonové desky těsně pod vozovku," vysvětluje ještě v tiskové zprávě památkářka Marie Jirková.
„Nejsme si však jisti, zda by to takto bylo realizovatelné třeba z bezpečnostního hlediska," kontroval Martin Kamarád. Přibyslavská radnice, která chce most dále využívat pro běžnou dopravu, tak jako tomu bylo doposud, je rozhodnuta ho v krajním případě uzavřít a vybudovat vedle něj lávku. „To je ale zbytečně dramatické," dodává Jirková.
„Dosud jsme se tedy opravdu nijak nedohodli, a kdy by mohla oprava začít, není vůbec jasné," podotkl Martin Kamarád. Město tedy nyní poslalo památkářům další návrh a bude čekat na jejich vyjádření.
Historický most v Ronově tak prozatím zůstává stále zcela uzavřený.