Ten zemřel 25. února 1950 v průběhu rekonstrukce takzvaného Číhošťského zázraku po brutálním mučení, kterému byl předtím vystaven v žaláři tehdejší komunistické Státní bezpečnosti.

Toufarovu památku si připomněly stovky věřících a poutníků. Do Číhoště dorazili lidé ze všech koutů České republiky v rámci druhé celonárodní poutě v neděli dopoledne. Byl mezi nimi i duchovní Jaroslav Karas z Mladé Vožice na Táborsku.

„Odkaz otce Josefa Toufara je odkazem veliké statečnosti a odvahy. Tento člověk se nezalekl krutého mučení,  fyzické bolesti a vůbec všeho zlého, co mu tehdejší komunistický režim v Československu připravil. Jeho odkaz je i hlubokým svědectvím pro současného mladého člověka, který často v dnešním světě hledá pouze jednoduché cesty a řešení," uvedl Karas.

V čele s prapory

Celonárodní pouť byla zahájena včera ráno v parku Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou. Po krátké modlitbě  se zhruba padesátka poutníků vydala přes Hamry a Prosíčka do Číhoště.

V jejich čele šla dvojice praporečníků, která nesla státní vlajku České republiky a žlutobílou zástavu církevní.  Po cestě se k poutníkům přidávali další lidé.

Do Číhoště průvod dorazil zhruba hodinu před polednem. V tamním kostele Nanebevzetí Panny Marie se poutníci společně s místními farníky zúčastnili vzpomínkové mše svaté.

„Po mši, prohlídce kostela, fary a obce poutníci zavítali také na přednášku Miloše Doležala, autora knihy o Josefu Toufarovi, a Jindřicha Zdenka Charouze, převora želivského kláštera, o církvi v Československu v padesátých letech minulého století," přiblížil další body číhošťského programu Jan Zasadil, člen Mladých  lidovců.

Právě ti stáli v loňském roce za organizací první celonárodní poutě k uctění památky Josefa Toufara.

„Součástí našeho setkání byl i odpolední benefiční koncert v kostele sv. Václava ve Světlé nad Sázavou. V jeho průběhu vystoupil varhanní mistr a skladatel Jaroslav Vodrážka a Dětský soubor při chrámu Páně z Klášterce nad Orlicí," pokračoval Zasadil a dodal, že výtěžek z tohoto koncertu bude určen výhradně na opravu číhošťského kostela.

Vzpomínkové mše svaté v kostele Nanebevzetí Panny Marie se včera zúčastnila i celá řada oficiálních hostů. Byl mezi nimi například i ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.