Doplnilo ho totiž sedm desek se 112 jmény členů brodských židovských rodin.

V archivech a dochovaných dobových dokumentech je dohledala havlíčkobrodská historička Alena Jindrová. Návrh nové úpravy památníku připravil ředitel Krajského Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě Jiří Jedlička.

„Na pomníku je uveden největší počet obětí z řad židovského obyvatelstva někdejšího Německého Brodu. Doposud tam byly zapsány pouze sto dvě oběti. Již delší dobu se zabývám historií místní židovské komunity, a proto jsem také pátrala přímo po konkrétních jménech i osudech židovských obětí. Kombinací archivních zpráv a dalších dokumentů jsem nakonec došla ke sto dvanácti jménům lidí, kteří zemřeli v nacistických koncentračních táborech," řekla Jindrová.

Několik významných rodin

Ta dodala, že před válkou nebyla brodská židovská komunita příliš početná. „Ovšem bylo zde několik rodin, které výrazně zasahovaly do společenského dění, ať už to byli továrníci, obchodníci, lékaři a další. Za všechny uvedu například rodiny Pachnerových, Korefových, Šťastných či Mahlerových," podotkla Jindrová a upozornila, že památník prošel ještě jednou drobnou úpravou. Doplněna byla totiž chybějící písmena a interpunkce u iniciál jmen a příjmení.

Výroba a montáž nerezových desek přišla na zhruba pětasedmdesát tisíc korun. Vyrobili a na památník je instalovali zaměstnanci havlíčkobrodské společnosti AB JET.

Není bez zajímavosti, že písmo bylo vyřezáváno do desek technologií abrazivního řezání.

To spočívá ve využití paprsku vysokotlaké vody s příměsí abraziva k řízenému obrušování materiálu. Počítačem řízený stroj postupně do desek vyřezával jednotlivá písmena.

Na finální úpravě v parku se podílely také děti ze základní školy Štáflova. Jejich šikovné ruce se totiž postaraly o sloupávání ochranné fólie, která chránila lesklý nerezový materiál před poškozením při výrobě a montáži.

Pomník s novými prvky bude havlíčkobrodské veřejnosti slavnostně představen při příležitosti výročí konce druhé světové války v pátek 8. května.

Libor Blažek