Na místě bývalé mateřské školy v lokalitě Na Losích v Havlíčkově Brodě by mohl stát moderní bytový dům. Obyvatelé okolních vilek se však bouří. Bojí se, že podnikatel Jaromír Landsman, který chce dům stavět, ho obsadí problémovými lidmi. Proti stavbě proto sepsali petici.

Bohumile Moravcové, která se také pod petici podepsala, vadí, že dům má mít až čtyři patra. „Budeme žít ve stínu paneláku. Také se bojíme, jací lidé se tam nastěhují,“ řekla. Stejný názor má i Jarmila Zápotočná. „Naše nemovitosti budou neprodejné. Je to hrůza. Čtyřpatrový činžák na břehu Sázavy, kde jsou jen zahrady a rodinné domky. Ale tady jde o peníze,“ myslí si.

Zdeněk Tůma.
Zemřel starosta Ledče a obětavý sportovec Zdeněk Tůma

Lukáš Povolný a Jaroslava Culková proti bytovému domu nejsou, ale bojí se, kdo tam bude bydlet. Věra Domkářová zas nechápe, jak je možné plánovat takovou stavbu jen kousek od řeky.

Na městě už o petici vědí. Podle starosty Jana Tecla ji radní četli v době, kdy se zároveň projednávala stavba bytového domu. „V tomto případě je totiž nutná změna územního plánu,“ upřesnil starosta. Jak dodal, zastupitelé už odsouhlasili takzvanou přípravu změny územního plánu. To znamená, že záměr podnikatele nezamítli.

Proti byl ale zastupitel Milan Plodík. „Ta stavba je nesmysl. Kolem Sázavy je záplavové pásmo. Bytový dům o několika patrech znehodnotí okolní nemovitosti,“ vysvětlil. Podle jeho názoru ale není všem dnům konec. Ke stavbě bude třeba celá řada schvalovacích řízení, což potrvá nejméně rok. Není ani jisté, zda odborníci stavbu v takovém místě schválí.

Historie budovy Na Losích

V areálu Na Losích byly před rokem 1989 městské jesle a stacionář pro alergiky.

Po revoluci město jesle zrušilo.

Celý areál vlastní soukromý podnikatel.

Od roku 2015 byla v areálu mateřská škola.

Prostory si pronajala od soukromníka.

Loni školka ukončila provoz.

Část areálu slouží k ubytování zahraničních dělníků.

Podnikatel Jaromír Landsman, který chce Na Losích stavět, doplnil, že jeho hlavním úmyslem je místo bývalé školky zušlechtit. „Bydlím v Brodě skoro čtvrt století. Nemám potřebu postavit pětadvacet bytů a zaplnit je nájemníky. Chci otevřít diskusi na téma, jakým směrem se vyvíjí výstavba kolem řeky Sázavy. Petici podepsalo pět lidí. Je to jejich pohled na věc,“ poukázal.

Lidé, kteří proti stavbě protestují, podle něj uvádějí dva argumenty. Například výběr nájemníků. Podle Landsmana je to zbytečné. „Moji snahou určitě není ubytovat lidi sociálně problémové, kteří nebudou schopni ani platit nájem,“ poznamenal.

Druhý argument se týkal vzhledu budovy a toho, že stojí v záplavové oblasti. „Na lidi, kteří podepsali petici, mám kontakt a celou záležitost budeme dál řešit společně. Jinak to, jestli stavba Na Losích je vhodná, nebo ne, posoudí nakonec odborníci,“ dodal.

Podle něj aktuální protesty proti stavbě Na Losích nejsou nic nového. „Poblíž Sázavy stojí bytový dům, kterému se říká skleňák. Už tam stojí skoro sto let. A už tehdy, kdy se dům stavěl, lidé v okolí protestovali,“ uvedl Landsman konkrétní příklad.