Třikrát hurá! Úřady práce budou už konečně sloužit svému účelu. Že se tak hlavně v poslední době nedělo, není vina úředníků. Bohužel, vina padá především na hlavu  trojkoaličního exministra, jednoho z nejhorších „odborníků", jakého český trh práce zažil. Ten nejdřív věnoval úřadům práce nefunkční softwar, zřejmě lobbing pro dobré kamarády, pak naordinoval nesmyslné propouštění a jako bonus systém zbytečných plastových karet kořeněný převody agendy sociálních dávek z městských úřadů.

Dnes už je veřejným tajemstvím, že tomuto „hrobaři sociální politiky", který si podklady pro svoje experimenty měl nechat zpracovat na nechvalně vyhlášené Právnické fakultě v Plzni, šlo zřejmě  o likvidaci úřadů práce, které měl nahradit systém soukromých agentur.  Tím by se pracovní trh dostal podle odborníků do naprostého chaosu, navíc by se některé agentury mohly stát dodavateli novodobých otroků pro různé montovny a semeništěm korupce, to vše s požehnáním státu.

Bývalá, věčně rozhádaná, a ke konci už trapná trojkoaliční vláda, dluží úřadům práce omluvu. Ano, pánové a dámy, trojkoaliční poslanci, ministři a senátoři, omluvte se!  Za to, že jste  úředníkům na „pracáku"  způsobili stres, bezesné noci a některé z nich jste dohnali na pokraj nervového zhroucení tím, že jste na zodpovědné místo dosadili člověka, který se při svých asociálních experimentech řídil systémem pokus-omyl.

Omluvte se  i občanům, že jste dovolili, aby se z nich v rámci asociální politiky stala pokusná zvěř. Nejhorší ale je, že člověk, který způsobil svému resortu škody v řádech stovek milionů a prakticky rozvrátil pracovní trh, nebude volán k zodpovědnosti, ani po něm nebude požadována plná úhrada škody, byť by měl správně skončit v teplácích.

Ale to bychom museli žít skutečně v právním  státě s funkčními zákony. Doufejme jen, že nová vláda, která se právě tvoří, se při obsazení tak zodpovědného místa na tak důležitém ministerstvu bude řídit už konečně zdravým rozumem.

stepanka.saadouni@denik.cz