Připravují totiž bohaté „Svatomartinské menu", a to nejen na nadcházející víkend, ale také na ten příští.

Populární gastronomická akce Svatomartinská husa se totiž bude konat v Panském domě hned na několikrát, jedná se o víkendy: 7. – 8.11., 14. – 15.11., dále pak na Sv. Martina 11.11., vždy od jedenácti hodin a jedenácti minut.

„Letos je to už třetí ročník Svatomartinské husy. Pro milovníky husích pokrmů jsme připravili výtečné čtyřchodové menu. Hlavním chodem je konfitovaná husa na kmíně s jablky, červené a bílé zelí se třemi druhy domácích knedlíků (karlovarský, bramborový, houskový). Husí maso se upravuje výhradně konfitováním, tedy pomalým a pozvolným pečením husího masa v husím sádle," vysvětlil šéfkuchař Josef Nováček. Dále doplnil, že další výhodou konfitování je především to, že maso není tak tučné, jako při běžné úpravě. Husa pak zůstává krásně šťavnatá a jde pěkně od kosti.

„Samozřejmě jsme mysleli i na kůrčičku husy, která bude dodělávána dodatečně, aby neztratila svoji křehkost a křupavost," konstatoval Nováček.

Jako předkrm se bude podávat paštika s husími játry a mandlovým likérem Barberro, brusinkami a k tomu náš domácí chléb se slunečnicovým semínkem. Samozřejmě v menu nesmí chybět tradiční husí kaldoun s žemlovými knedlíčky a jako dezert se máme jablečný závin s vanilkovou omáčkou.

„V minulých sezonách byl o Svatomartinskou husu velký zájem. Jsem velmi potěšen, že se do naší restaurace hosté pravidelně rádi vrací, a to nejen z našeho města, ale i z celého Havlíčkobrodska. Dosavadní objednávky potvrzují, že i letos přijde velmi mnoho lidí, kteří si tuto sváteční událost nenechají uniknout," řekl majitel restaurace Pavel Halama.

K tradičnímu jídlu patří samozřejmě také kvalitní víno. Budou se podávat svatomartinská i mladá vína z vyhlášených moravských sklepů, konstatoval vedoucí restaurace Jiří Pešek.

O Vaše ratolesti do 12ti let se vždy od 11 do 15hod v Tančírně postarají odborně školení instruktoři z agentury „Rodinné aktivity" Leony Burkoňové. K dispozici budou hračky, omalovánky, hry, soutěže atd. Pro rodiče, kteří budou chtít mít své děti pod dohledem, rádi prostřeme stůl přímo v Tančírně, konstatoval provozní Martin Slanina.

Program: V neděli 8. 11. od 12 hodin kapela Selegrio Pop/Folk. V sobotu 14.11. od 18.30 kapela ALL STAR BAND Romana Juránka.
V neposlední řadě stojí i za zmínku možnost zakoupení s sebou domácí paštiky s husími játry v době konání Svatomartinské husy.

„Na samotné skleničky s paštikou byla použita netradiční zavařovací technika pomocí horké páry." uzavřel provozní Slanina.
Další informace o husích hodech, které se v Panském domě v Chotěboři konají 7., 8., 11., 14. a 15. 11., najdete také na www.panskydum.cz, obj. na telefonu 569 624 229, příp. e-mail: info@panskydum.cz.