Všichni se báli, že lidé raději zamíří 
k vodě. Obavy však byly zbytečné. Většina kastelánů totiž potvrdila, že sezona je velmi podobná té předchozí. Někde si dokonce i polepšili.

„Zatím si vůbec nemůžeme stěžovat. Turistická sezona je velmi povedená a i přes rekordní teploty je návštěvnost lipnického hradu velmi slušná," konstatoval místostarosta a kastelán hradu v Lipnici nad Sázavou Marek Hanzlík.

Ten dodal, že hrad navštěvují i cizinci. „Nedávno jsme tu například měli skupinku zahraničních turistů ze Spojených států amerických, kteří byli ubytováni na zámku Chateau Herálec," podotkl Hanzlík.

Podle něho není Vysočina až tak vyhledávaným místem zahraničních turistů, ale i přesto se každý rok pár lidí najde. „Lidé mohou například využít našich nočních prohlídek hradu, a to každý pátek a sobotu až do konce prázdnin. Na úplný závěr sezony chystáme také koncert pražského dechového kvinteta. Ten se odehraje poslední srpnovou neděli. Následně budeme připravovat hrad pro americké filmaře, kteří v druhé polovině září přijedou na hrad natáčet již pátý díl akčního filmu Underworld," pokračoval Hanzlík.

Větší návštěvnost památek a atrakcí eviduje i Městské informační centrum v Havlíčkově Brodě.

„Překvapilo nás, kolik jezdí cykloturistů i navzdory vysokým teplotám," řekla vedoucí informačního centra Petra Schwarzová. Ta dodala, že turisté nejčastěji navštěvují centrum města 
a okolní památky.

„Velmi oblíbené jsou různé naučné stezky ať už údolím řeky Doubravy, nebo Foglarova Stvořidla. Mezi lidmi jsou i turisté z ciziny. Nejčastěji jde o Poláky, Slováky, Holanďany nebo Rakušany," konstatovala Schwarzová.

Ta také připomněla, že lidé mohou navštívit například vyhlídkovou věž na Havlíčkově náměstí nebo nově otevřené workout posilovací hřiště pro dospělé v Plovárenské ulici.

Naopak vysoké teploty lehce narušily návštěvnost zámku ve Světlé nad Sázavou. Jeho majitelka Helena Degerme totiž očekávala, že letos přijde mnohem více lidí.

„Oproti loňské sezoně jsme zprovoznili nové zámecké okruhy a pro návštěvníky připravili mnoho kulturních akcí. Tento víkend například pořádáme festival Svět hraček a tvoření, který je určen nejen pro děti a rodiče," vysvětlila Degerme.

Ta pokračovala, že lidé se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení a soutěže o ceny. „V září také chystáme Svatováclavskou pouť," nechala se slyšet Degerme.

Kromě hradů a zámků lidé také navštěvují různá muzea. Průměrnou sezonu podob
nou té loňské zaznamenávají 
i v Hasičském muzeu v Přibyslavi.

„Lidé u nás mohou vidět stálou výstavu Historie požární ochrany, ve které jsou představeny nejstarší způsoby hašení požárů, rozvoj jednotlivých hasičských spolků či ukázky historické a současné hasičské techniky," uvedl vedoucí stálé výstavy Václav Palička.

Ten podotkl, že na nádvoří také stojí nová socha svatého Floriána a nově také přibyly nové muzejní exponáty hasičských stříkaček," uzavřel Palička.