Aktuální ceny zeleniny se nelíbí například Daně Seifertové. „Viděla jsem právě teď papriky skoro za sto padesát korun. To nemůže nikdo myslet vážně,“ prohlásila žena rozzlobeně před obchodem se zeleninou v Havlíčkově Brodě.

Ne všichni ale mají stejný názor. Podle důchodce Jiřího Kašpara jsou lidi zmlsaní. Čerstvé rajče v únoru je luxus. „U nás doma jsme v létě konzervovali ovoce a zeleninu. V zimě si otevřeli kompot a nabrali zelí do škopku. Kdo chce v zimě čerstvou okurku, tak si to holt zaplatí,“ řekl senior Deníku s ironickým úsměvem.

Rajčata nejsou

Předseda představenstva společnosti Coop na Vysočině Vladimír Stehno chápe, že ceny lidem nedělají radost. „Výrazně zdražila například rajčata. Ale je problém, kde je nakoupit. Nejsou. Pěstitelé mají problém s výdaji na energie ve sklenících,“ upřesnil Stehno. Jak dodal, nelíbí se mu řeči politiků, že marže obchodníků jsou vysoké. „Kde jsou náklady zpracovatelů? Navíc se zapomíná, a to úmyslně, že  si musíme odečíst daň z přidané hodnoty,“ dodal obchodník.

Zlaté časy končí. Zelenina v zimě už levná nebude. To si myslí pěstitel rajčat Aleš Konečný z Kožichovic na Třebíčsku. „Drahé hnojivo, energie, vytápění skleníků. Museli jsme omezit produkci,“ konstatoval pěstitel a dodal, že na lepší časy si zákazníci musí pár měsíců počkat.

Petra Klementová z Farmy Kožichovice u rajčatových rostlinek. Sklizeň by měla být na začátku května.
VIDEO: Obří skleníky u Kožichovic nesvítí, rajčata však už rostou

Ve vysokých cenách zeleniny hraje podle odborníků roli několik skutečností. Prvním je fakt, že Česká republika není v produkci zeleniny soběstačná. Podle Zuzany Přibylové ze Zelinářské unie je Česko závislé na dovozu, proto cenu zvyšuje i drahá doprava. Nově je to i špatné počasí v zemích, odkud se sezonní potraviny dovážejí. Španělsko a Itálii, největší producenty a zároveň vývozce zeleniny zimních měsících, totiž zasáhlo chladné počasí s mrazy.

Ceny zeleniny v Havlíčkově Brodě k 2. březnu
Billa: paprika žlutá 149 korun za kilo, rajčata 100 korun za kilo, cuketa 79 korun kus
Coop: paprika červená 129 korun za kilo, žlutá 139 korun za kilo, cuketa 100 korun kus
Bovys: okurka 100 korun kus, paprika červená 149 korun za kilo
Kaufland: paprika červená 139 korun za kilo, okurka salátová 33 korun za kus
Penny: rajčata 100 korun za kilo, okurka hadovka 35 korun za kus, paprika žlutá 129 korun za kilo
Potraviny Hejkal: rajčata 90 korun za kilo, papriky žluté 129 korun za kilo

Problém se skleníky potvrdil agrární analytik Petr Havel. V zemích jako Holandsko či Francie pěstování ve sklenících přes zimu přerušili kvůli vysokým nákladům.  Podle Tomáše Maiera z České zemědělské univerzity Praha je v zimě růst cen papriky naprosto běžný. „Děje se to každý rok. Stejně jako v minulých letech přijdou příznivější ceny papriky s nástupem teplejší sezony,“ uklidnil odborník.