„Byl to neuvěřitelný proud. Voda se valila z kopce tak rychle a v takové síle, že jsem nestačila ani nic udělat. Byla to blesková záležitost," uvedla obyvatelka Pozovic Marcela Paříková s tím, že od letošního května měla dům vytopený už pětkrát, podle ní především kvůli zaseté kukuřici a vysázeným bramborám.

„Kolem celých Pozovic jsou pole. Několikrát jsme zemědělcům říkali, ať sem nasejí obilí. Nikdo na nás ale nebere zřetel," posteskla si Paříková. V domě měla vodu po pás a všude nánosy bahna. „Museli jsme strhat lino a vyhodit všechny koberce. Zničilo nám to motorovou pilu. Záhonek s květinami je pryč a garáž je plná bahna. Otlouct musíme také zeď. Už toho máme dost," řekla Paříková.

Chtějí sepsat petici

Podle ní by jim mohla pomoci petice proti dalšímu pěstování brambor a kukuřice. „Myslím si, že kdybychom se všichni spojili a společně vytvořili petici proti tomu, aby zde nebyly zasázené brambory a vysetá kukuřice, zemědělci by nás konečně vyslyšeli. Starším obyvatelům se do toho ale nechce. Říkají, že je to na nás mladších, že oni už to nějak zvládnou," sdělila Paříková.

Zemědělci ale tvrdí, že za vytopené domy pole nemohou. „To, že voda vytopila domy, nemá absolutně žádnou spojitost s tím, že jsou tu zaseté brambory a kukuřice. Vytopené byly ty domy, nad kterými byl jetel," uvedl předseda zemědělského družstva v Pozovicích Jan Marek. Dál se odmítl k tématu jakkoli vyjadřovat.

„Snažila jsem se se zemědělci mluvit, když projížděli kolem mě, tak ani nezastavili. Prostě absolutní nezájem. Nezvedali mi ani telefon," podotkla Paříková, která se teď bojí každého mraku. „Voda z polí zpustošila domy i náves. Pokaždé, když vidím mrak, mám strach," potvrdila.

Úklid zabral Paříkovým několik dní. Hasiči jim vypůjčili vysoušeče a odsávali jim bahno z domu. Nyní mají kolem domu pro jistotu připravené pytle s pískem.

Beáta Dvořáková