S návrhem seznámí Hlaváč ostatní havlíčkobrodské zastupitele na jednání v pondělí 30. října. Jak Deníku Hlaváč vysvětlil, jedná se konkrétně o část parku za kostelem Nanebevzetí Panny Marie, která prošla nedávno revitalizací. Dostala novou zeleň, cestičky, lavičky a veřejné osvětlení. Právě nové lampy jsou podle Hlaváče problém. V parku je prý v noci tolik světla, až to není přirozené.

„Máme už několik podnětů od ochránců přírody. Upozorňují, že v parku je světlo jak ve dne. To škodí přírodě i živočichům,“ zdůraznil Hlaváč. Ten také upozornil na takzvaný světelný smog, který má podle ochránců přírody neblahý vliv na zdraví člověka. Zoologové varují, že světelný smog mate zvířata, botanikům vadí, že přesvícené rostliny se nechovají podle zákonů přírody.

Oranžová úroda z Radňova, podívejte se.
Dýňová samoobsluha v Radňově zase zkouší lidskou poctivost. Podívejte se

Nočním světelným smogem trpí podle Hlaváče především noční lovci, jako jsou netopýři, kteří mnohdy také marně čekají na soumrak. Světelným znečištěním je ovlivněná i vegetace. Studie ukázaly, že stromy stále častěji kvetou mimo sezonu. Osvětlení přiměje jejich pupeny k rozpuku příliš brzy, takže jsou pak náchylné k poškození chladnými teplotami před skutečným nástupem jara.

Ekolog Hlaváč zdůraznil, že nechce, aby byla v parku za kostelem hluboká tma. „Chceme jen najít způsob, jak intenzitu světla rozumně snížit,“ upřesnil. V kritickém místě za kostelem je například budova AZ Centra, střediska volného času. Podle jeho ředitele Martina Domkáře je tady intenzita světla daná několika faktory. „Na kostel svítí reflektor. Přes silnici svítí reklama zdravotní pojišťovny a k tomu světla v parku,“ upřesnil s tím, že by určitě nechtěl, aby bylo kolem AZ Centra šero nebo dokonce tma. „Hlavně teď, kdy se brzy stmívá. Děti chodí na kroužky, lidé z různých kulturních akcí,“ poznamenal.

Zdroj: Deník/Ivona Souralová

Petra Nyklová chodí cvičit do areálu v Kotlině. „Chodím přes park a nechci se kvůli netopýrům plížit šerem. Umřela bych strachy. Jednou mě tady otravoval nějaký poděs i ve dne,“ prohlásila.

Podle starosty Brodu Zbyňka Stejskala předloží Václav Hlaváč jeho návrh na jednání zastupitelů a ti rozhodnou. Například zastupitel Milan Plodík není proti změně. „Tmu v parku určitě ne. Pokud chce ale kolega Hlaváč jen rozumně snížit intenzitu osvětlení, nemám s tím problém,“ řekl Deníku Plodík.

V Havlíčkově Brodě se konal veletrh středních škol v úterý 24. října.
Veletrh škol v Brodě. O naše studenty se firmy perou, tvrdí učitel z Chotěboře

Podle názoru zastupitelky Libuše Milichovské je v parku za kostelem opravdu světlo jak ve dne. „Omezení by prospělo, ale v době, kdy parkem už většinou nikdo nechodí. Například od půlnoci,“ upřesnila.