Podle ekologa Václava Hlaváče předsedy výboru pro životní prostředí při městském úřadě v Brodě není obnova parku jednoduché téma. „Taková akce je náročná a drahá,“ poznamenal.

První etapa obnovy parku

* Cena zhruba 24 milionu korun, upraveno území o rozloze 4000 metrů čtverečních.
* Úpravy začaly v roce 2018 a skončily 2019.
* Odborníci ošetřili stovky stromů, vzniklo nové hřiště za budovou AZ centra a kiosek s občerstvením.
* Vznikl nový rybníček Očko

Jen pro upřesnění první část obnovy parku přišla na 24 miliony korun. Město svěřilo projekt architektu Zdeňku Sendlerovi. Změnou prošla plocha parku o rozloze přes čtyři tisíce metrů čtverečních. „Projektujeme druhou etapu. Jestli se do ní pustíme, rozhodnou zastupitelé při přípravě rozpočtu na rok 2020,“ oznámil po skočení první části obnovy parku Josef Beneš z odboru rozvoje města.

Druhá etapa zahrnovala podle místostarosty Libora Honzárka například prostor mezi kostelem Nanebevzetí Panny Marie, farou a rybníkem Hastrman.

Dále okolí sochy Bedřicha Smetany a prostranství s cestou před Štáflovou baštou. „Zcela nová síť cest, to bude asi největší změna,“ prohlásil Honzárek s tím, že dojde i na další úpravu zeleně například u sochy Karla Havlíčka Borovského.

Jenže druhou etapu musí radnice z rozpočtu letos škrtnout. „Jsem členem zastupitelstva a vím, že letos na pokračování obnovy parku nejsou peníze. Město nedostane ani dotaci. Snad se peníze najdou v rozpočtu na příští rok,“ upřesnil ekolog Václav Hlaváč. Pokračování obnovy parku by opět stálo podle Hlaváče několik desítek milionů.

Otázka je, co bude příští rok. „Jestli se ani tehdy nenajdou peníze, nechci malovat černé scénáře, ale asi začne problém. Bude nutné začít víc investovat do údržby zeleně. Také projekt na druhou část obnovy parku bude starý,“ poznamenal Hlaváč.