„V celém parku bude třeba vykácet značné množství stromů a některé prořezat. Zmizí i staré keře. Dojde na úpravu parkových cest,“ informoval starosta Martin Kamarád.

Jak dodal, poslední úpravy v parku se uskutečnily asi před čtvrt stoletím. Podle Ivo Havlíka z Přibyslavi je park skutečně rozlehlý. „Je to 17 690 čtverečních metrů, to je v přepočtu 1,7 hektaru. Zásah si určitě zaslouží,“ upřesnil. Pod pilami dřevařů padne asi 90 starých stromů.

Veřejné fórum v Havlíčkově Brodě.
Parkování je problém: kritiku i nápady Broďanů si vyslechli zástupci města

Podle starosty Kamaráda bude tak třeba upozornit restaurátory na jezdeckou sochu Jana Žižky, který je centrem celého parku. „Myslím, že socha bude potřebovat odborný zásah. Nepamatuji se, že by ji v posledních letech někdo opravoval a čistil,“ poznamenal.

V novém parku najde místo také busta Karla Havlíčka Borovského, která se nyní nachází na poměrně nedůstojném místě za hlavní silnicí schovaná za svodidly. „Někteří obyvatelé Přibyslavi říkají soše Havlíček v Brixenu. To místo skutečně není nejlepší. Někde v parku se určitě vhodnější místo najde.“ poznamenal místostarosta Michael Omes.