Město Havlíčkův Brod v rámci projektu Zdravé město a místní Agenda 21 spolupracuje s obyvateli na rozvoji města prostřednictvím různých setkání. „Jednou z metod je takzvané veřejné projednání neboli veřejné fórum. To je vždy zaměřené na společnou diskuzi o tématech, která obyvatelé města vnímají jako potřebná a chtějí je řešit,“ vysvětlila Marie Kudrnová, koordinátorka projektu Zdravé město a místní Agendy 21.
Jak upřesnil starosta města Jan Tecl, veřejné fórum se v Brodě koná každé dva roky. To poslední bylo v roce 2018. Další setkání pak znemožnil covid. Letošní bylo tak páté v pořadí. K problémům ve městě se mohli účastníci vyjádřit v diskusi u stolů se zástupci města na téma životní prostředí, školství, výchova a vzdělávání, strategický rozvoj města, kultura, sport a doprava a mnoho dalších.
František Duba přijel na setkání z Mírovky, okrajové části města. „Myslím, že by se město mělo víc věnovat lidem v důchodovém věku, aby mohli žít i tehdy kreativně. Myslím například na vyplnění volného času lidem v domovech důchodců a pečovatelských domech,“ poznamenal.
Tomáš Holenda z havlíčkobrodského Okrašlovacího spolku měl témat hned několik. Ale jak upřesnil, nejvíc ho pálí stav na hřišti u Billy. „Scházejí se tam nepřizpůsobiví a je to už neúnosné. Myslím, že město má možnost takové věci řešit,“ prohlásil Holenda. Okupování dětských hřišť lidmi, kteří tam nemají co dělat, nechávají po sobě nepořádek a střepy z lahví od alkoholu dělá starost i učiteli Zbyňku Vránovi.
Také letos byl připraven stůl pro mladé, ale možnost u něho diskutovat nikdo nevyužil. „Je to škoda, ale třeba budou svoje názory vyjadřovat až v anketě na webu města,“ poznamenala Marie Milichovská, která měla debatu u stolu mladých na starosti. Například Jitka Hejkalová z České Bělé na fórum zabloudila náhodou, chtěla jít na koncert, ale přesto zůstala a svěřila se svým problém. „ Nelíbí se mi v jakém stavu je vlakové nádraží v Brodě a jací lidé se tam scházejí. Někteří cestující z nich mají strach,“ konstatovala Hejkalová.
Radnice výsledky veřejného fóra využije jako podklad pro plánování investičních akcí, vytváření plánů do budoucna, případně jako podklad pro městskou policii k zajištění bezpečnosti ve městě. „Problémy, které vzejdou z tohoto setkání, budou poté ověřeny veřejnou anketou, ve které budou moci obyvatelé Brodu hlasovat jak formou dotazníků, tak i elektronicky,“ upřesnil za městský úřad Josef Beneš z odboru rozvoje města.
Seznámil také návštěvníky veřejného fóra s hlavními problémy, které obyvatelé Brodu vytipovali v minulých letech. Například zlepšení stavu tříd v základních a mateřských školách, parkování ve městě, obnova parku Budoucnost, oprava komunikací, nebo oprava kostela svaté Kateřiny. „Většinu z nich už město vyřešilo nebo na nich intenzivně pracuje,“ zdůraznil.