Obcí Údavy, místní částí Ždírce, prochází silnice první třídy číslo 37. Jedná se o významnou komunikaci spojující Kraj Vysočinu a Pardubický kraj. "Ze statistických dat vyplývá, že denně přes Údavy projede více jak pět tisíc aut. Skoro polovina projíždějících aut přitom překročí maximální povolenou rychlost padesát kilometrů v hodině,“ konstatoval starosta Ždírce Bohumír Nikl. 

To potvrdil Deníku Zdeněk Otradovský z místní restaurace U Pecinů. „Zaplať pánbůh. že k nám radar dali. Doprava přes vesnici je jedna hrůza. Přejít z jedné strany na druhou je nebezpečné. Jsem rád a devětadevadesát procent lidí v Údavech se mnou, jen nemluvňata z toho ještě nemají rozum,“ prohlásil hostinský.

Podle názoru řidiče Karla Hromádky z Hlinska, který přes Údavy jezdí, je smutné, jak to dneska na silnicích vypadá. „Tím smutnější to je, že řidiči jedou pomalu jen tam, kde na ně číhá radar,“ povzdechl si.

Ždírec investoval do zajištění bezpečnosti v Údavech přibližně dva miliony korun a radar je v současné době již v provozu. Jen zatím nemá koho měřit, silnice přes Údavy je totiž v rekonstrukci a pro auta zavřená. 

Silniční radar v Údavech u Ždírce nad Doubravou, podívejte se na video:

Silniční radar v Údavech u Ždírce nad Doubravou. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

Správu radarového systému v Údavech smluvně zajišťuje městská policie a městský úřad v Chotěboři . „Už je to naše druhé úsekové měření, které zajišťuje bezpečnost silničního provozu v našich obcích. Již druhým rokem je v provozu také úsekové měření na Benátkách,“ upozornil Nikl a dodal, že Ždírec nebude mít z radaru žádný příjem do pokladny. „Vybrané pokuty zůstávají v Chotěboři,“ vysvětlil Nikl.

Radarové měření na Vysočině

Benátky a Ždírec nad Doubravou
Údavy u Ždírce nad Doubravou
Krátká Ves u Havlíčkova Brodu
Kámen na Havlíčkobrodsku
Bílek u Chotěboře
Havlíčkova ulice Chotěboř
Jihlavský tunel na Hosovském kopci
Brněnská ulice Nové Město na Moravě
Rokytno u Sněžného
Svatý Kříž u Havlíčkova Brodu

Zdroj: Města a obce Vysočiny