Muže, který se měl do České republiky vrátit 18. června, marně hledají nejen úřady, ale také jeho rodina a známí.

„Jirkův bratr a dva jeho kamarádi odjeli do Bulharska na sklonku minulého týdne. Na místě se k nim přidal ještě jeden jejich známý z Anglie. Rozdělili se do dvou skupin. Jedna pátrá po horách a chce o pomoc požádat i bulharskou horskou službu. Druhá objíždí horská města a vesnice. Zatím bohužel bezvýsledně. Jirku nenašli a ani on se nikomu z nich doposud neozval. Pátrat chtějí minimálně ještě dalších sedm nebo deset dnů," řekla včera Deníku přítelkyně Tomáše Procházky.

Právě on s Jiřím Váňou 26. května do Bulharska odjel, ale kvůli nemoci se s ním v horách rozešel s tím, že se sejdou dva dny před odletem. Váňa už ale na letiště v Sofii nedorazil a nedal o sobě vědět. Procházka se tedy do Česka vrátil sám. Jedním z posledních míst, kde byl Váňa spatřen, byla lokalita u města Smoljan v pohoří Rodopy. Prokazatelně se ale pohyboval i v pohoří Pirin.

„Velmi důležité je svědectví správce chaty Popovi Livadi v pohoří Pirin, kde se Jirka ubytoval a ze 3. na 4. června přenocoval. Správci sdělil, že dále míří do chaty Pirin, nebo do chaty Bezbog. Tím jeho stopa končí," zveřejnil na Facebooku Váňův kamarád Martin Vacík.
Do Bulharska odjeli bratr a známí Jiřího Váni s letáky, na kterých je nejen jeho fotografie a přesný popis v bulharštině a angličtině, ale také seznam vybavení, s nímž se do hor vydal. Rozdávají je lidem, vylepují na veřejných místech, v horských chatách, obchodech, na nádražích, v klášterech a podobně. Pátrání po Jiřím Váňovi komplikuje jazyková bariéra. „Kluci neumějí bulharsky, Bulhaři zase anglicky, je to dost složité," uvedla v této souvislosti přítelkyně Tomáše Procházky.

Souběžně s privátní pátrací akcí hledají Jiřího Váňu samozřejmě i příslušné bulharské úřady a tamní policie, jež využívá poznatky, které jí předala Policie ČR. Informován již byl i český zastupitelský úřad v Bulharsku, stejně tak české Ministerstvo zahraničních věcí. Prozatím bylo zjištěno, že letenku, ani platební kartu Jiřího Váni nikdo nezneužil.

O osudu havlíčkobrodského cestovatele nechce nikdo spekulovat. Ví se o něm, že procestoval mnoho zemí, vždy se ale v pořádku vrátil a vždy o sobě podával zprávy. Nelze ale vyloučit, že se Jiří Váňa stal obětí trestného činu, nebo jiné tragické události.