Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pečovatelský dům ve Slavíkově provozuje obec

Slavíkov – Jak účelně využít prostory Domu s pečovatelskou službou (DPS), to dělá v současné době starosti obci Věžnice na Havlíčkobrodsku.

24.2.2015
SDÍLEJ:

Dům s pečovatelskou službou vznikl na místě bývalé školy. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

PStejný dům provozuje také Slavíkov v Podoubraví, ovšem tamním provozovatelem je obec. V současné době je prakticky celý obsazený, volný je jen jeden byt. Příklad Slavíkova tedy může být dobrým příkladem.

Za ubytování v DPS se žádný vstupní poplatek nehradí, v zařízení je k dispozici pětadvacet bytů.

„Dům s pečovatelskou službou je určen pro starší občany, jejichž zdravotní stav nevyžaduje komplexní ústavní péči. Obec Slavíkov zřídila pečovatelskou službu pro občany ze Slavíkova a z jeho místních částí, případně z dalších obcí, kteří rozhodně uvítají, že se nemusejí stěhovat za odbornou péčí někam daleko, ale mohou zůstat v obci, kde jsou zvyklí a kde mají přátele," konstatoval místostarosta Jiří Benák.

Podle obyvatel pečovatelského domu poskytuje zařízení veškeré potřebné služby na patřičné úrovni a co je hlavní, provoz DPS není pro obec zas tak vysoká finanční zátěž.

„Hlavně vytápění jsme vyřešili za pomoci sousedního zemědělského družstva. Celý objekt je vytápěn z tamní bioplynové stanice," vysvětlil místostarosta.

Dům s pečovatelskou službou ve Slavíkově byl otevřen již v roce 2006. Investiční akce, na kterou obec získala 20 miliónů korun ze státního rozpočtu, má do obce přivést nové obyvatele, ale zároveň zajistit pro místní seniory odpovídající zařízení zabezpečující celou řadu sociálních služeb.

Původní plány na pouhou přestavbu bývalé měšťanské školy bohužel překazil její technický stav, který nesplňoval statické požadavky.
Během dvou dnů byla tedy stará budova zdemolována a na původních základech během jednoho roku vyrostla nová budova.

„Šestnáct let bývalá škola chátrala, záměr přeměnit ji na dům s pečovatelskou službou v letech 2002 - 2003 ztroskotával na absenci finančních prostředků. V roce 2005 se nám podařilo dotaci získat a dnes tu stojí nový domov pro 25 našich spoluobčanů," shrnul stručně historii tehdejší starosta obce Václav Němec.

V případě zajišťování sociálních služeb obec Slavíkov našla společnou řeč i s Krajem Vysočina.

Obce nová zařízení stavějí a provozují je, Kraj Vysočina se podílí na financování služeb v těchto zařízeních poskytovaných.

Velikost obytných jednotek se pohybuje od 24 do 37 metrů čtverečních, šest bytů je větších, z toho jeden byt v přízemí je vyprojektován jako bezbariérový.

Právě fakt, že provozovatelem zařízení pro seniory je obec, je podle starosty z Věžnice Josefa Málka velkou výhodou a znamená to především snadnější přístup k různým státním a krajským dotacím.

Dům s pečovatelskou službou provozuje například i obec Lipnice nad Sázavou.

Autor: Štěpánka Saadouni

24.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Havlíčkobrodsko - Potravinová banka Vysočina hledá dobrovolníky do obchodních řetězců v Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu!

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení