Podle mluvčího obchodního řetězce Tomáše Kubíka se otevření prodejny rychle blíží. „Aktuálně čekáme na kolaudaci, otevřeme na jaře, předpokládám že v březnu. Konkrétní datum ještě neznám. Samozřejmě zákazníky budeme předem informovat,“ řekl Deníku a poznamenal, že prodejna zákazníky možná zaujme nejen nabídkou zboží, ale už tím, jak je atypická. A skutečně je, už při pohledu ze silnice. Budova Penny je skoro celá ze dřeva. „Přesněji z dřevěných panelů. Na stavbě se podílí částečně i místní pila Stora Enso. „Stavba Penny ve Ždírci se stane naší nejvíc ekologickou prodejnou za poslední dobu,“ zdůraznil Kubík.

Aktuálně obyvatelé Ždírce nakupují například v prodejně obchodního řetězce Coop v centru města a pak prodejně obchodního řetězce Albert, který stojí hned naproti Penny.

Vyklízení infekčního oddělení havlíčkobrodské nemocnice před bouráním.
Bourání infekčního oddělení začalo, v novém pavilonu budou i pokoje pro lékaře

Ždírec v posledních deseti letech roste, obyvatel přibývá. Kde budou zákazníci nakonec nejvíc nakupovat? Podle názoru Věry Šindelářové, kterou Deník potkal na náměstí, Ždírec další prodejny potřebuje. „Když není konkurence, je draho. Možná se to někomu nebude líbit, ale já budu chodit nakupovat podle peněženky. Tam, kde jsou nižší ceny. Se svým platem a manželovým důchodem ani jinou možnost nemáme,“ řekla. Naopak podle živnostníka Milana Hájka je zbytečné otvírat další obchody s ohledem na kupní sílu ve městě. „Navíc cizí supermarkety ničí naše soukromé podnikání. Nelíbí se mi to," prohlásil.

Montáž prodejny Penny se podle mluvčího Kubíka uskutečnila v poměrně krátkém čase. Jedná se podle mluvčího o prodejnu standardní velikosti s tradičním sortimentem, včetně řeznictví. Ještě před otevřením obchodu ve Ždírci se prodejny Penny loni v září dočkalo na Vysočině město Polná na Jihlavsku.

Most přes řeku Sázavu u Billy v Havlíčkově Brodě.
Most u Billy v Havlíčkově Brodě čeká uzavírka. Ale nejdřív za rok

Nový obchod ve Ždírci ale původně neměl stavět obchodní řetězec Penny a měl vypadat úplně jinak. Se záměrem přišla už před třemi lety společnost Nimiru z Havlíčkova Brodu. Ale z plánů nakonec sešlo. Jak vysvětlil Deníku jednatel společnosti Nimiru Petr Ošlejšek, ke změně projektu přispěl covid. „Měli jsme problémy se stavebním materiálem. Třeba koupit betonové konstrukce bylo takřka nemožné. Stejně tak měď, železo a hliník,“ vysvětlil. Nakonec se Ošlejšek rozhodl pozemek prodat.

Koupila jej firma, která staví pro společnost Penny. „Mají úplně jiné podmínky než my. Jsem rád, že se nám podařilo pozemek a vlastně celý náš projekt prodat,“ konstatoval ve finále Ošlejšek. To potvrdila i radnice ve Ždírci nad Doubravou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tělo zavražděné ženy leželo mezi Brodem a Bartoušovem. V lese u ropovodu

Zdroj: Deník/Roman Martínek