V novém supermarketu si přibližně za čtrnáct dnů nakoupí obyvatelé Přibyslavi. Penny Market otevře začátkem prosince. Stavba město rozdělila na dva tábory. Někomu se nelíbí, že stojí nedaleko hřbitova. Považují to za neetické. Jiní obchod vítají. Lidí ve městě přibývá a nákupní síť je podle některých chudá. V současné době dělníci dokončují poslední montáže regálů.

Že obchod otevře už brzy, potvrdilo řeznictví Novák, které má v supermarketu svoji provozovnu. „Do nové prodejny v Přibyslavi hledáme zaměstnance. Řezníky a řeznice. Otevřeme v prosinci,“ informovala za obchodní společnost Miluše Kellerová.

Z návštěv mezi Brodem a Brielle.
Zvláštní přátelství mezi Brodem a Brielle vydrželo pětatřicet let

Lukáš Novotný jezdí do Přibyslavi nakupovat z vesnice a první supermarket ve městě vítá. „Jedna samoobsluha a vietnamská prodejna. To je na Přibyslav a vesnice kolem málo,“ poznamenal s tím, že chudé obchodní síti odpovídají ceny.

Parkoviště ze hřbitova

Naopak dvě místní rodiny, Syberovi a Musilovi, ale napsaly stížnost do přibyslavského občasníku s návrhem, aby radní udělali ze hřbitova rovnou parkoviště. Stížnost zakončily větou: „Hlavně, abychom příští průmyslové zástavbě nemuseli uvolnit i část hřbitova.“

Ani farář Pavel Sandtner nepovažuje myšlenku stavět u hřbitova za ideální. „Že bych z toho měl zrovna radost, to se říct nedá. Doufám, že stavba marketu bude natolik vkusná, že nenaruší pietu místa,“ sdělil.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Podle manažera společnosti Penny Market Tomáše Kubíka jsou obavy zbytečné. „O podobě našich prodejen jednáme s úřady, architekty, památkáři. Chceme pokaždé, aby se prodejna stala součástí místního prostředí. Dokázali jsme postavit prodejny i v historických budovách. Prodejnu navrhujeme s respektem k danému místu,“ řekl Deníku v době, kdy se market začínal stavět.

O rozšíření nákupní sítě v Přibyslavi se mluvilo dlouho. Podle starosty Martina Kamaráda o tom radní jednali s několika zájemci, ale nikdy to neskončilo úspěšně. „Všichni chtěli stavět buď přímo v centru, nebo hned u hlavní silnice,“ poznamenal.

Kámen z lomu Pohled je cenný pro stavbu železnic i odborníky na geologii.
Lom v Pohledu zachránil cenný kámen. Na rok, možná na dva

Jediné jednání, které radní dovedli do konce, bylo se společností Penny Market. Obchod měl stát ale někde jinde. „Původně chtěli stavět na pozemku nedaleko nádraží, ale ukázalo se, že pozemek leží v ochranném pásmu budoucího obchvatu města," vysvětlil starosta Kamarád, proč z tohoto záměru sešlo.

Společnost Penny Market se posléze dohodla se soukromým vlastníkem pozemku vedle hřbitova. Pozemek byl podle starosty Kamaráda už před dvaceti lety v územním plánu města vedený jako komerční zóna pro bytovou nebo průmyslovou výstavbu.