VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pestalozziho centrum dává nové šance už deset let

Havlíčkův Brod - Jsou mladí. Odešli z dětského domova, výchovného ústavu nebo z vězení.

22.6.2014
SDÍLEJ:

Nácvik pracovních dovedností při pravidelné ergoterapii.Foto: Archiv Centra J. J. Pestalozziho

Potřebují někoho, kdo by jim pomohl najít místo ve společnosti. Právě pro ně je tu už celých deset let Centrum J. J. Pestalozziho a jeho dům na půl cesty.

„Každý z našich klientů je individualita a vyžaduje jiný osobní přístup," zdůraznila sociální pracovnice Lenka Nedbálková. Centrum J. J. Pestalozziho pečuje o klienty ve věkové skupině od osmnácti do šestadvaceti let. Většina z nich pochází z nefunkčních rodin nebo jim rodinné zázemí zcela chybí, někteří mají za sebou traumatizující zážitky z neúspěšné pěstounské péče.

„Klientům nabízíme možnost ubytování, pomáháme jim najít práci, všichni mohou využívat odbornou psychoterapeutickou pomoc. Nabízíme jim různé resocializační programy, učíme je vést domácnost a hospodařit s penězi, protože některým to dělá veliké problémy," upřesnila Nedbálková.

Klienti pocházejí většinou z řad obyvatel dětských domovů a výchovných ústavů. Centrum J. J. Pestalozziho pomáhá i mladým rodinám s dětmi. Například loni využily tuto pomoc tři matky. „Pomocnou ruku nabízíme všem, kteří mají chuť a snahu se s naší pomocí začlenit do života. Ovšem ne vždy se nám to daří, s některými klienty jsme se museli nakonec rozejít, neboť neměli o naši pomoc opravdový zájem a opakovaně porušovali pravidla," vysvětlila Nedbálková. Za dobu své existence Centrum pomohlo s úspěchem již 103 mladým lidem.

„V současné době provozujeme dva byty s kapacitou pro osm klientů v centru města Havlíčkův Brod. S každým klientem je třeba pracovat individuálně, doslova krok za krokem. Někdo se přizpůsobí rychle, jinému to trvá měsíce, než začne akceptovat domovní řád a společenská pravidla. Mnozí obyvatelé ústavních zařízení nevědí, co je to být samostatný. Jsou zvyklí, že za ně rozhoduje někdo jiný. Teď se samostatnosti učí," konstatovala sociální pracovnice. Někteří klienti se po čase dokonce vracejí, aby se pochlubili, že se jim podařilo v životě uspět. „Vzpomínám si na jednu dívku, která mi řekla, že teprve u nás měla příležitost si něco sama zařídit a sama o sobě rozhodovat, protože přišla z dětského domova, kde všechno za ni vyřizovaly hodné tety a kde neměla možnost poznat, jak vypadá skutečný život venku," uvedla jeden z příkladů sociální pracovnice.

Klienti obtížně hledají vhodné zaměstnání. Často nemají ukončené středoškolské vzdělání, nedostudovali ani učební obor, neznají cizí jazyky, neumějí pracovat s počítačem. Nevědí jak komunikovat se světem dospělých, nedokáží si správně říkat o práci. Kromě toho je Vysočina, co do počtu pracovních příležitostí obecně, velmi chudá.

V posledních letech proto Centrum J. J. Pestalozziho provozuje také dílnu ručních prací, kde klienti při výrobě dekorativních předmětů získávají potřebné pracovní návyky.

Za celých deset let existence Domu na půl cesty v Havlíčkově Brodě považuje Lenka Nedbálková za nejdůležitější mezníky například skutečnost, že se zařízení podařilo v roce 2010 získat druhý byt od města Havlíčkův Brod na Smetanově náměstí. V roce 2012 prošel výraznou rekonstrukcí byt v Trčkově ulici, na jehož opravách se částečně podíleli rovněž klienti. V roce 2011 byla v domě na půl cesty provedena inspekce kvality sociálních služeb, ze které Centrum Pestalozziho vyšlo s vynikajícím výsledkem. „Velmi nám záleží na tom, aby se naši klienti podíleli na údržbě a opravách bytů, aby se naučili vážit si práce a uvědomili si, že nic není zadarmo," podotkla Nedbálková.

Kdo to byl J. J. Pestalozzi
Jan Jindřich Pestalozzi žil na přelomu 18. až 19. století ve Švýcarsku. Významný pedagog a odborník, který se věnoval hlavně speciální pedagogice a výchově mládeže ze sociálně narušeného prostředí.

Autor: Štěpánka Saadouni

22.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.
2

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Jeníkovsku chybí pitná voda, vodovody stojí miliony

Golčův Jeníkov – Už druhý rok řeší město Golčův Jeníkov problémy s nedostatkem kvalitní pitné vody v městských částech. Nové vodovody stály miliony korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT