Uvedl to Vlastimil Rasocha, ředitel společnosti Medipo Agras HB, která ve čtvrtek v Olešné uspořádala tradiční setkání tuzemských pěstitelů brambor.

„Porosty sadbových i konzumních brambor jsou zatím v dobré kondici, významně jim neuškodil ani velmi chladný duben. Bude-li dostatek vláhy, můžeme očekávat výnosy kolem pětačtyřiceti tun z hektaru," řekl Rasocha. „K rekordním výnosům z roku 2011, tehdy se sklizeň pohybovala kolem sedmdesáti tun z hektaru, se nedostaneme. V porovnání s loňským velmi neúrodným rokem na tom ale budeme letos přece jen lépe," pokračoval Rasocha.

Pozici českých a moravských producentů na trhu posílí i aktuální situace v Evropě. „Sklady jsou díky loňské neúrodě prázdné a výnosy raných brambor, zejména pak v severní Francii, Německu a Švýcarsku, negativně ovlivnilo nedávné deštivé počasí. Díky tomu se zvyšují odbytové možnosti našich pěstitelů a naopak se dá očekávat i podstatně nižší tlak ze strany zahraničních dovozců," konstatoval Rasocha.

Výkupní ceny brambor se v současné době pohybují mezi pěti až šesti korunami za kilogram.

„Do konečné ceny pro spotřebitele je samozřejmě ještě nutné započítat marže obchodníků, nebo dopravu. Ale na jaké úrovni se bude spotřebitelská cena pohybovat v dalších měsících, je těžké odhadnout. Bude záležet na počasí," vyjádřil se předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Podle údajů Českého statického úřadu letos zemědělci vysázeli brambory na více než čtyřiadvaceti tisících hektarech, vloni to bylo necelých třiadvacet tisíc hektarů. Přesto se Česká republika bez dovozu brambor neobejde. Jen v loňském roce dosáhl import téměř 200 tisíc tun konzumních a sedmi tisíc tun sadbových brambor. Letošní čísla budou o něco nižší.

Ministerstvo zemědělství zařadilo brambory mezi takzvané citlivé komodity. Díky tomu letos jejich pěstitelům vyplatí dotace v úhrnné výši 135 milionů korun.