Vědci z havlíčkobrodského výzkumného ústavu bramborářského pro ně vyvinuli hnojiva a přípravky rostlinného původu. Producenti brambor tak mají možnost vyměnit je za chemická hnojiva. Informoval o tom Český rozhlas Region.

Metodika je hotová a hlavní novinkou pro zemědělce jsou hnojiva a prostředky k ochraně brambor, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

„Konkrétně se to týká ochrany proti škodlivým činitelům, speciálně proti mandelince bramborové, kde se zkoušela řada přípravků, které jsou čistě na chemické bázi, ale máme nové přípravky, které jsou biologického charakteru, mají rostlinný původ a zjistilo se, že ta jejich účinnost není nikterak menší než u některých chemických přípravků, " vysvětlil výzkumný pracovník Milan Čížek.

Výzkumník dále vysvětluje, v čem jsou přípravky šetrnější: „Neobsahují takové množství chemických látek, ale jsou na rostlinné bázi, takže nepoškozují tolik životní prostředí a nejsou to ty látky, které dnes jsou na indexu a v budoucnu je nebude možné v EU použít," řekl Čížek.
Jak nové přípravky vznikly, naznačil jednatel výzkumného ústavu Jaroslav Čepl. „Konkrétně se jedná o přípravky na bázi výtažku z jedné tropické rostliny, to je jeden přípravek a ten druhý – účinná látka vznikla fermentační činností jedné půdní bakterie, která je součástí běžné půdní mikroflóry."

Pro tento rok dostanou zemědělci celkem tři metodiky. „Jedna se bude týkat i hnojení – použitím těch zlepšujících hnojiv taky dosáhnou toho, že nebudou takové ztráty toho dusíku vyplavovány do půdy a do vody," uzavřel Čížek.

Nová metodika pro pěstitele brambor je výsledkem pětileté práce výzkumníků na polích a v laboratořích. Jestli letos díky ní uberou na chemii, to vyjde najevo v průběhu roku.