Podle ředitelky Junioru Jaroslavy Čermákové se zájem veřejnosti o nabídku různých volnočasových aktivit 
a kroužků po určité době dost výrazně mění a zařízení nezbude než se přizpůsobit.

„Například před více než dvaceti lety byly v módě počítače, takže nám nezbylo než otevřít nejméně jeden počítačový kurz. Dneska už počítačový kroužek málokoho osloví. Děti mají počítače ve školách i doma. Nemají potřebu chodit do počítačového kroužku. To samé je s cizími jazyky a cvičením na posilovacích strojích," popsala konkrétní příklad Čermáková.

Naopak v současné době stoupá podle ní například zájem o vaření. „Kdybychom před patnácti lety otevřeni kurz vaření, sklidili bychom asi posměch. Dnes naopak zájem o tento kurz výrazně stoupá. V základní škole Buttulova běží hned dva kurzy vaření. Paradoxně se do nich hlásí ve velkém počtu starší kluci," podotkla Čermáková.

Tai-či i kulturistika

Trvalé oblibě se těší rovněž kurzy jógy a kroužky lidových tradic i ručních prací, například paličkování a pletení košíků. Na své si přijdou děti i dospělí, milovníci pohybu stejně jako chovatelé drobných zvířat, modeláři, vyznavači tai-či nebo kulturistiky. Například letos otevřel Junior celkem 67 kroužků. Projevilo o ně zájem 981 účastníků, z toho je 311 dospělých, zbytek děti. Většinu těchto kroužků vedou podle Čermákové nadšenci z Chotěboře a okolí ve svém volném čase a prakticky zadarmo.

Kromě kurzů a kroužků mohou návštěvníci Junioru využít rovněž pestré nabídky aktivit místního mateřského klubu, který se usídlil v prostorách bývalé kotelny. Junior pamatuje i na děti, které nechtějí chodit stabilně do žádného kroužku, ale také nechtějí jen tak zbůhdarma pobíhat po ulicích. Na děti, které pocházejí z okolních obcí a po škole čekají někdy i víc než hodinu na autobus domů.

„Pro ně je k dispozici takzvaný volnočasový klub. Vedou ho externisté, otevřený je hlavně odpoledne. Nezapisujeme účast, přijít sem může kdo chce," upřesnila Čermáková.

Podle starosty Chotěboře Tomáše Škaryda je Dům dětí a mládeže Junior chloubou města.

„Zajímavé akce, které Junior pořádá, se těší obrovskému zájmu. Proto když jsme se v roce 2011 měli rozhodnout, zda má Junior patřit pod město, neváhali jsme ani minutu," zdůraznil starosta.