Odpolední část programu zahájila dechová kapela Malá Lesanka. Děti z místní základní a mateřské školy společně se svými učitelkami předvedly krátké pásmo s básničkami a písničkami o bramborách. Lída Razímová a Jaroslava Stránská z Liduščina divadla zahrály dětem několik poučných bajek. Asi největší úspěch měla bajka O vráně a lišce.

Kulinářská soutěž o nejlepší bramborák začala hned po zahájení bramboriády. Šestičlenná porota, ve které letos působili také poslankyně Jana Fišerová a senátor Jaromír Strnad, posuzovala jedenáct soutěžních vzorků. Hodnotila se nejen chuť, ale i vzhled a vůně. Titul nejlepší bramborák 2015 a hlavní cenu – vyhlídkový let letadlem – získala slečna Tereza Barteková.

O tom, co to je canisterapie a jak se provádí v Psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě, krátce povyprávěla paní Marcela Kotnová. Její psí smečka pak rozdávala radost dětem i dospělým velkou část odpoledne. Technicky zaměření návštěvníci měli možnost se svézt na traktůrku, nebo letět vrtulníkem.

Sportovního ducha mohli všichni uspokojit při soutěžích v pojídání brambor. Nejprve soutěžily děti. Do soutěže, kdo nejrychleji sní jednu neoloupanou bramboru, se letos přihlásilo téměř třicet dětí. Vítězi byli nakonec všichni, kdo za mohutného povzbuzování okolí svou bramboru zvládli sníst.

Dospělácká varianta soutěže je samozřejmě složitější. Soutěžící dostanou půllitr s pivem, ve kterém je uvařená neoloupaná brambora. Úkolem je co nejrychleji vypít pivo a bez dotyku rukou sníst bramboru. V letošním roce se to nejrychleji podařilo profesionálovi – maxijedlíkovi Jaroslavu Němcovi z Bystréno. Hned druhou příčku se v konkurenci 15 mužů podařilo získat jediné ženě Petře Novákové z Nové Vsi u Světlé. Sportovní část odpoledne završili netradiční ukázkou hasičského sportu novovesští mladí hasiči.

Ti, kdo v horku vydrželi, se v podvečer dočkali pohádkové Saxany Petry Černocké. Ta vystoupila v doprovodu svého manžela Jiřího Pracného a zpívala své nejznámější hity i i písně na přání publika. Vystoupením Petry Černocké zábava ale zdaleka nekončila. Při večerním parketu hrála kapela Impuls. Tančilo se a zpívalo až do rána.

O občerstvení a dostatek bramboráků i grilovaného masa se po celou dobu starali místní dobrovolní hasiči.

Šestá bramboriáda je za námi a už teď se můžeme těšit na příští „magickou" sedmičku!

Jana Koukalová