„Během posledních asi 5 dnů jsme zaznamenali opět velký spad pilin z peletkárny Premium Pellets v Golčově Jeníkově,“ konstatoval starosta Jeníkova Vlastimil Marušák. Ukázal Deníku i konkrétní fotografie z „místa činu.“ Jak dodal, obyvatelé čtvrti U Mlýna fotografují každý týden možný spad na jednom domluveném místě. „Nezaznamenali jsme nic. Nyní se ale něco ve firmě stalo a každý den padají piliny a jeden den byl spad opravdu extrémní,“ postěžoval si jeden z obyvatel Zdeněk Urban. Jak potvrdil starosta Marušák, piliny na autech byly v celém úseku od lokality U Mlýna přes čtvrť V Zahradách až do Riegrovy ulice.

„Občané se bouří, v lokalitě zaznamenáváme zvýšený výskyt dušností a astmatů především u dětí, obávám se poškození zdraví místních obyvatel,“ zdůraznil starosta. Napsal stížnost hygienikům i České inspekci životního prostředí a požádal o co nejrychlejší kontrolu ve firmě a prošetření úniku pilin.

„Jako přílohu posílám fotodokumentaci z referenčního bodu a konferenčního stolu, který je na zahradě sousedící s tímto místem. Na stole je vidět část, která byla setřena a vyčištěna včera večer a část, kde je spad za dva po sobě jdoucí dny,“ dodal starosta. Podle obyvatel čtvrti U Mlýna Zdeňka Urbana, i samotného starosty jsou piliny ve vzduchu doslova cítit.

„Jedná se o poměrně vysoké znečištění pilinami. Dále jsme se zde bavili i o poměrně vysokém hluku vycházejícím z peletkárny například během noci na 22. května,“ podotkl Urban a dodal: „Obyvatelé čtvrti jsou již pořádně rozzlobení a obávají se o své zdraví.“

Problém se má řešit

„Bude hodně záležet na vašem přístupu, myslím přístupu celé firmy i vás osobně, jestli otevřeně řeknete, co se stalo a postavíte se k tomu chlapsky čelem nebo jestli se budete nažit prokázat, že spad není od vás a většina toho byl pyl. Opravdu moc rád bych, kdybyste třeba s pomocí přizvaných odborníků dokázali říci, co se stalo a co je třeba ve vašem provozu změnit, aby k takovým únikům nedocházelo,“ vzkázal manažerovi peletárny Radku Pečenkovi starosta Marušák.

Situaci v peletárně prověřila nedávno Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Podle jejího stanoviska je vše v pořádku. „ČIŽP váš podnět prošetřila a neshledala ho důvodným,“ napsal obyvatelům lokality U Mlýna Jiří Lacina, vedoucí oddělení ochrany ovzduší ČIŽP Oblastní inspektorát Havlíčkův Brod. Jak dodal, ČIŽP provedla kontrolu přímo v provozovně. „Nebylo shledáno pochybení,“ konstatoval Lacina. Jak dodal, provozovatel peletárny provedl úpravu odvodu vzdušiny z prostoru chlazení, třídění a lisování peletek. „Nyní tato vzdušina není vypouštěna do ovzduší, ale je vedena přes usazovací tunel do pilin. V době kontroly byla v provozu jedna sušárna a nebyl zaznamenán zvýšený spad pilin v okolí peletárny,“ sdělil Lacina.

„Byla u nás dvakrát kontrola Inspekce životního prostředí, Oblastní inspektorát Havlíčkův Brod, kdy kontroly nebyly předem ohlášeny, inspektoři provedli fyzické prohlídky přímo u bytové zástavby Golčova Jeníkova, v nejbližším okolí, ale i uvnitř technologie naší peletárny. K těmto kontrolám byl sepsán Protokol s fotodokumentací, v jehož závěru je uvedeno, že nebyla zjištěna přítomnost jemných pilin ani jiného znečištění a nebylo zjištěno porušení zákona o ovzduší,“ konstatoval manažer firmy Radek Pečenka a dohodl se s vedením radnice v Golčově Jeníkově osobní setkání na začátek června, kde by se měl problém řešit.