Lidé čím dál častěji využívají při platbách bezkontaktní platební karty. Pro veřejné instituce to ale zatím neplatí. Na Havlíčkobrodsku zaplatíte kartou pouze na Městském úřadu v Havlíčkově Brodě. V jiných městech platební terminály zatím na úřadech nejsou.

„Platební terminály máme na přepážce již dlouhou dobu. Mohu potvrdit, že platba kartou je mezi lidmi čím dál oblíbenější způsob placení," uvedl Václav Stejskal, tajemník úřadu v Havlíčkově Brodě. Ten podotkl, že začátky byly složitější. „Nějakou dobu nám trvalo, než se nám podařilo vychytat všechny mouchy, aby se platební terminály synchronizovaly i s naším interním systémem," prozradil Stejskal.

Podobná situace panuje také v jiných městech v České republice. Platební kartou lidé zaplatí zpravidla jen na radnicích ve větších městech.

Úplnou smůlu ovšem stále mají ti, kteří by chtěli zaplatit kartou daně. Na třech vybraných finančních úřadech v republice měl sice původně začít od ledna pilotní projekt platebních terminálů, nakonec k tomu ale nedojde. „Od původně zamýšleného pilotního projektu jsme ustoupili, a to zejména z důvodu vysoké finanční náročnosti projektu. Finanční správa nyní hledá alternativní cesty ke zvýšení komfortu při placení daní pro poplatníky, o kterých bude veřejnost včas informovat," konstatovala Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Bez hotovosti klienti neuspějí ani na poště nejen na Havlíčkobrodsku, ale i po celé republice. Výjimkou jsou pouze ti, kteří jsou zákazníky ČSOB či její značky Era Poštovní spořitelna. „Jinými platebními kartami na přepážkách České pošty bohužel platit nelze. České pošta v současné době řeší akceptaci asociačních karet, tedy VISA a MasterCard, kterými by šlo zaplatit za dané služby. Spuštění tohoto pilotního projektu předpokládáme na konci tohoto roku," řekl Matyáš Vitík, mluvčí České pošty.

Naopak s platební kartou uspějí řidiči při placení pokut. Policie ČR na Vysočině disponuje šestnácti přenosnými terminály. „Nejvíce zařízení má dopravní policie, a této možnosti placení využívá mnoho řidičů, především pak cizinci," podotkla vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková. „Platební terminály využíváme nejvíce na dálnici D1,"dodala.

„Placení pokuty není samozřejmě nikdy nic příjemného, ale když už mě to postihlo, přivítal jsem, když mi policista kromě hotovosti či složenky nabídl i možnost zaplatit platební kartou. Využil jsem toho a pět set korun pokuty jsem státu prostřednictvím přenosného platebního terminálu poslal," řekl Deníku Jaroslav Konečný z Krucemburku, který byl policejní hlídkou zastaven a pokutován za překročení povolené rychlosti v Dobré u Přibyslavi. „Dobré je, že to člověk vyřídí hned. Složenku může někam založit, a zadělá si tak na další nepříjemné problémy," podotkl Konečný.