Podle vedoucí brodského Plaváčku, Magdy Řehořové, se s dětmi může plavat již od narození. Pobyt ve vodě totiž příznivě působí na celkový vývoj dítěte.

„Kurzy plavání probíhají každou neděli od půl deváté do půl jedenácté v plaveckém bazénu v areálu Kotlina v Havlíčkově Brodě. V pátek pak máme vždy od půl třetí nahrazovací lekce. Všechny lekce obsahuje třicetiminutové plavání, které je vždy zakončeno saunou a masážemi," uvedla Řehořová, která podotkla, že s dětmi vždy plavou jejich rodiče. Samotné plavání probíhá ve skupinkách, kdy jsou děti rozděleny podle věku a pokročilosti. „Kurzy plavání jsou vhodné pro miminka od půl roku, ale již od narození chodíme s dětmi plavat do rodin. Rodiče tak seznamujeme se základy plavání, potápění, otužování, nebo je učíme kojenecké masáže. Děti i rodiče jsou pak lépe připraveni na přechod na bazén. V bazénu se snažíme děti naučit nejen plavat, ale především jim ukázat, jak se bezpečně pohybovat ve vodě, potápět se, odbouráváme různé psychické bloky a napětí. V neposlední řadě pobyt ve vodě působí příznivě i na lidské tělo a imunitní systém miminka," vysvětlila Řehořová.

Lekce plavání si pochvaluje i maminka Petra Ranecká, která do brodského Plaváčku chodila již s první dcerou, které se to moc líbilo. „Teď sem chodím především se svým ročním synem Kubou. Dceři jsou již čtyři roky a i ona nadále chodí pravidelně plavat s pokročilejší skupinkou dětí," řekla Ranecká. Ta dodala, že každá lekce plavání je jiná a u dětí jsou vidět velké pokroky. „Všem rodičům plavání vřele doporučuji," dodala Ranecká.

V Plaváčku působí i další instruktorky, mezi kterými je například Zuzana Nová nebo Aneta Danišová. Obě mají za sebou několik let aktivní výuky a věnují se starším dětem.

Sebepoznávání

„Důležité je, aby to bavilo nejen děti, ale i jejich rodiče. Z toho důvodu často mnohem více pracujeme se samotnými rodiči než s dětmi. Například když má maminka nebo tatínek strach z vody nebo potápění, dítě to vycítí a bude na to reagovat," podotkla Nová. „Voda a plavání působí jako sebepoznávací zážitek pro celou rodinu, který ji ohromně sbližuje a stmeluje," pokračovala Danišová. Obě instruktorky potvrdily, že během plavání se uvolňuje u dítěte a rodičů i mnoho emocí. Ty mohou mít různé podoby a fáze, například pláč, vztek, vzdor, napětí, stres, ale třeba i láska.

Baby club Plaváček kromě samostatných lekcí pořádá i pravidelné týdenní pobyty pro rodiny s dětmi.

„Pobytový program je určen dětem od dvou měsíců do patnácti let a je zaměřený na celou rodinu. Výuka je zde mnohem intenzivnější, jelikož plaveme dvakrát denně. Výjimkou není opět sauna, masáže a bohatý doprovodný program, který zahrnuje například různé výtvarné a sportovní dílny," uzavřela Řehořová.

Další foto na: www.havlickobrodsky.denik.cz