Průsvitné halenky, oblečení vhodné spíš na sportovní stadion nebo diskotéku, takto postrojené úředníky by návštěvníci městského úřadu v Havlíčkově Brodě na chodbách určitě potkávat neměli.

„Mě takové doporučení nijak nevadí. Myslím, že já i moji kolegové se oblékáme rozumně. Jen jsem slyšela, že nejsou vhodná sportovní trička s úzkými ramínky a já si jich zrovna několik koupila. Chtěla jsem je nosit do práce hlavně v létě, pokud budou taková vedra jako loni. Nevadí, vezmu si přes tričko nějaké slušivé sako nebo košili,“ říká jedna z úřednic, která si ale jmenována být nepřeje.

„Snažíme se aby občané byli spokojeni nejen se službami městského úřadu, ale také schováním a vystupováním zaměstnanců úřadu. S tím jde ruku v ruce i to, jak se naši úředníci oblékají,“ říká starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl.

V tomto duchu byla proto podle starosty na jedné z pracovních porad zmíněna před zaměstnanci městského úřadu i kultura oblékání. I když, jak starosta zdůrazňuje, se úředníci havlíčkobrodského městského úřadu oblékají vkusně a decentně.

Vkus sem patří

„Já osobně chodím do práce v obleku, ale nemyslím si, že by se stejně měli oblékat i moji kolegové muži, pracující na přepážkách. Ale i tam je dle mého názoru důležité, aby byli úředníci, přicházející do každodenního kontaktu s klientem, oblečeni vkusně a byli upraveni, doplnil havlíčkobrodský starosta.
„Sportovní tričko a kraťasy si tam ale nedovedu představit. Stejně tak průsvitná halenka sice možná potěší klientovo mužské oko, ale do pracovny úřadu se moc nehodí,“ konstatuje Tecl a zmiňuje dobu první republiky i historického Rakouska-Uherska, kdy panovala velmi striktní nařízení ohledně chování, vystupování i oblékání státních zaměstnanců.

Šaty dělají člověka

Jak upřesňuje starosta, nebylo třeba vydávat žádné normy, co se týče barvy kalhot nebo délky sukní, město nechce zavádět striktní firemní dress code, ale sází spíš na to, že havlíčkobrodští úředníci jsou rozumní lidé a vědí, jak se mají v zaměstnání chovat a jak před klienty vystupovat. „Ačkoliv platí, že šaty dělají člověka, myslím, že spolu s vystupováním jsou důležité i vědomosti, schopnosti a zkušenosti v daném oboru,“ zdůrazňuje starosta.

Že oblečení zaměstnanců může mít vliv na to, jaký dojem si klient o příslušném úřadu nebo firmě udělá, potvrzuje i paní Eliška z Havlíčkova Brodu. „V jedné nejmenované, leč poměrně známé pražské instituci mi přišla otevřít sekretářka v elastických kalhotách a poloprůsvitném tričku s flitry. Byla moc milá, ale to oblečení se hodilo spíš na diskotéku. V denním světle vypadalo poněkud vulgárně a mě napadlo, že s firmou, která dovolí sekretářce přicházející denně do kontaktu s klienty takový oděv, není něco v pořádku a měla bych si dát pozor,“ říká paní Eliška.

„Zaregistrovali jsme, že ostatní obce začínají zavádět kodex úředníka. O jeho vytvoření jsme se zatím pouze bavili na poradě. Myslíme si, že je třeba hlavně pracovat se zaměstnanci, než mít papír s pravidly. Pokud je zjištěna nějaká chyba, řešíme ji,“ vyjádřil se k zavádění kodexů pro zaměstnance městských úřadů starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

Do práce jen v obleku

Propracovaným kodexem, který stanovuje pravidla firemního oblékání, se může pochlubit havlíčkobrodská společnost ROSS Holding. „Při sestavování kodexu jsme se inspirovali pravidly jiné firmy. Nechceme naše zaměstnance příliš omezovat, snažíme se ale kultitovat firemní prostředí. Máme vypracovaná pravidla oblékání odstupňovaná podle postavení ve firmě.

Členové nejvyššího managementu mohou například nosit pouze oblek. Výjimkou jsou takzvané volné pátky, kdy jsou v celé firmě povolené i rifle,“ uvedla manažerka komunikace společnosti ROSS Holding Zdena Stryková.

Vlastní dress code tato firma, která na různých pozicích zaměstnává zhruba čtyři sta zaměstnanců, stanovila již před čtyřmi roky.

Případné prohřešky se řeší napomenutím nadřízeného pracovníka. Součástí kodexu jsou také fotografie, kterými se zaměstnanci mohou inspirovat. Zcela nepřípustné je například nošení plážové obuvi nebo triček s příliš výraznými motivy.

Štěpánka Saadouni, Zuzana Klementová