To vše, a ještě mnohem více bylo ve středu k vidění při čtrnáctém ročníku benefice na podporu hiporehabilitace v areálu psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě. Pořadatelé pro letošní ročník zvolili téma a příběh Po stopách Sedícího býka.

„Hlavní příběh se každý rok mění. Naším cílem je prosadit metodu hiporehabilitace na půdu psychiatrie," uvedla hlavní pořadatelka a vedoucí Nadačního fondu pro hiporehabilitaci psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě Andrea Mašková.

Hiporehabilitací, laicky řečeno léčbou lidské duše za pomoci koně a kontaktu s ním, projde ročně v nemocnici asi 250 pacientů různého věku.

Jako každý rok, tak i letos si klienti psychiatrie s hiporehabilitačními koňmi a dětmi z ambulantní péče připravili pro diváky nějaký hudebně-dramatický příběh, letos „Na indiánské stezce." Kromě toho se na benefici představila například cimbálová kapela z Frenštátu pod Radhoštěm nebo společenství ohně Polná Novus Origo.

Pro děti bylo také připraveno několik soutěží s originální odměnou. „Za pět razítek si děti mohly vybrat nějaký předmět, který vyrobili pacienti z psychiatrické nemocnice. U nás probíhala arteterapeutická dílna, tedy pomocí barev a štětců děti malovaly obrazy, které se tematicky pojily s letošním příběhem," vysvětlila zdravotní sestra a terapeutka z psychiatrické nemocnice Barbora Šimková. Ta podotkla, že všechny namalované obrazy posloužily ke stavbě prostorového objektu, tedy týpí.

Děti si také mohly například zkusit canisterapii s pudlíky, akrobacii se šátky, bubnování nebo boj s rytíři.

„Canisterapií se zabývám již čtrnáct let a pravidelně docházím na pět oddělení v psychiatrické nemocnici. Canisterapie, tedy léčba pomocí psů, je vhodná pro všechny věkové skupiny," řekla zdravotní sestra a canisterapeutka Marcela Kotnová a dodala, že ročně projde v nemocnici canisterapií až čtyři tisíce pacientů.

„Kromě toho také dojíždím do Domova ve zboží, což je příspěvková organizace, která pracuje s lidmi s nějakým zdravotním postižením," konstatovala Kotnová.