Podle tohoto seriálu nese označení i sklářská Huť Jakub v Tasicích na Ledečsku. Ta byla vyhlášena národní kulturní památkou a v současné době funguje jako veřejně přístupný skanzen.

„V roce 1796 si pronajal budoucí skelmistr Ferdinand Čapek od Tereziánské nadace šlechtičen pozemek k výstavbě sklárny. Jako místo pro stavbu nové huti si vybral starou sklářskou osadu Tasice, která se dodnes nachází v lesích poblíž Bohdanče, přibližně deset kilometrů od Ledče nad Sázavou," uvedl provozovatel sklářského areálu a Huti Jakub, Vlastislav Tvrdík. Ten podotkl, že původní budova huti byla dřevěná a v roce 1821 byla dostavěna do zděné podoby.

V pozdějších dobách se zde vystřídalo mnoho majitelů. Pod jejich vedením se také vyrobilo mnoho krásného i užitečného skla. „Zdejší výrobky prý učarovaly i Napoleonu Bonapartovi či indickým velmožům, kteří si lustry z tasického skla nechávali dovážet do svých paláců," konstatoval Tvrdík. Ten dodal, že od roku 1928 do roku 1945 sklárnu vlastnil významný sklářský podnikatel Čeněk Císař.

Od roku 1945 je sklárna národní podnik. Koncem 80. let 20. století podává skupina historiků návrh na zapsání hutě jako kulturní památky, což se vyplnilo v roce 1990. „V roce 2002 je ve sklárně ukončena výroba. Všechno je tu tak, jak to tu nechali zaměstnanci, včetně položených lopat, rukavic a dalších nástrojů. Troufám si tvrdit, že naše huť patří mezi nejzachovalejší sklárny v Evropě a možná i dokonce ve světě," pokračoval Tvrdík.

Díky osudu i náhodě huť neprošla v průběhu 20. století žádnou zásadní modernizací. Z toho důvodu si zachovala ráz staré lesní huti. V areálu se nachází i krásný Panský dům skelmistra z roku 1796. „Pozornost si také zaslouží hutní hala s původním krovem a vitrážovou výzdobou s unikátním výrobním zařízením. Pro milovníky technických památek je prohlídka sklárny nevšedním zážitkem," nechal se slyšet Tvrdík.

Lidé mohou navštívit sklárnu od dubna do září a to každý den od 10 do 16 hodin. V zimních měsících, tedy od října do března, je areál huti otevřen pouze od úterý do neděle, a to od 10 do 15 hodin. „Návštěvníci jsou během prohlídky seznámeni s historií a poté se prochází jednotlivými objekty. V areálu je také obchod se sklem, kde si lidé mohou zakoupit výrobky, které zde byly zhotoveny," řekl Tvrdík s tím, že nynějším majitelem areálu a huti je František Milichovský. Sklárnu ročně navštíví až pět tisíc lidí.