Přesto, že Vysočina je podle meteorologů teplotně chladnější než například jižní Morava, i tady se v nejbližších dnech lidé pořádně ohřejí. Teplá noc obyvatele kraje čeká už ze čtvrtka na pátek. Meteorologové předpokládají nejnižší teploty kolem čtrnácti stupňů. Chladněji bude na Vysočině jen v údolích.

Přes den v pátek meteorologové předpovídají teploty na Vysočině nad třicet stupňů Celsia. „Oblast vyššího tlaku vzduchu se bude přesouvat ze střední do východní Evropy a po její zadní straně k nám bude proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu,“ vysvětlil důvod víkendových veder meteorolog Peter Hruška z Českého hydrometeorologického ústavu Brno (ČHMU). Ohlašovaná vedra začnou už pořádně horkou nocí. Z pátku na sobotu bude na Vysočině v noci kolem patnácti stupňů.

Návštěvníci jihlavské zoo mohou v těchto dnech při troše štěstí vidět tři nová mláďata hyen. Foto:  Daniela Oberreiterová, poskytla zoo
Roztomilost sama. Jihlavská zoo láká na nová mláďata hyen, už chodí do výběhu

Teplé noci dělají už teď starosti Janě Mottlové z Havlíčkova Brodu. „Bydlím v paneláku, kde se vzduch nepohne. V noci se nedá v posteli spát, tak jsem to udělala jako v Indii. Spím na balkoně. Na zem si dám matraci, zespodu je aspoň trochu chládek,“ popsala svoji zkušenost. O víkendu uteče k příbuzným na chalupu. „Mají barák na Jesenicku. Metrové zdi. V létě je tam nádherně,“ pochvalovala si.

V sobotu se během dne mráček na obloze neukáže. „Bude jasno, občas zafouká mírný vítr jižních směrů,“ předpověděl meteorolog Hruška. Přes den bude na Vysočině podle prvních předpovědí minimálně třiatřicet stupňů Celsia. Vysočina je podle meteorologů celkově chladnější kraj, ale to se může během dne změnit. Předpovědi meteorologové aktualizují během dne několikrát. Teploty na přímém slunci jsou vždy vyšší a teplotní rekord není vyloučený.

Teplotní rekordy minulých let na meteostanicích na Vysočině:
Pelhřimov: teplota 35,7 Celsia dne 22.7. 2015
Jihlava: teplota 38,1 Celsia dne 5.7.2015
Třebíč: teplota 36,5 Celsia dne 25.7. 2019
Žďár nad Sázavou: teplota 36,2 Celsia dne 20.8. 2012
Havlíčkův Brod: teplota 37,3 Celsia dne 20.8. 2012 Zdroj: ČHMU a meteostanice

Horka dělají vrásky na čele hlavně záchranářům. „V těchto horkých dnech máme denně desítky výjezdů. Kolapsy, dušnost, bolesti na hrudi, ale také stoupají počty úrazů,“ informoval Petr Janáček mluvčí záchranné služby Kraje Vysočina. Záchranáři radí lidem obecně se ve velkých vedrech nepřepínat, hodně pít, nosit pokrývku hlavy a vyhýbat se pobytu na přímému slunci.

Česko je na tom ale stále líp než jih Evropy, kde meteorologové předpovídají vedra o síle skoro padesát stupňů Celsia.