Postiženy jsou především děti, a to od nejmenších až po školáky. „V současné době se počet nemocných na Havlíčkobrodsku pohybuje kolem 1 700 případů nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel, což ještě není epidemie. O ní hovoříme tehdy, když počet nemocných překročí hranici dvou tisíc,“ upřesnil lékař Ladislav Koblížek z brodského územního pracoviště vysočinské hygienické stanice.

Podle jeho informací je počet nemocných plošně rozšířen po celém okrese Havlíčkův Brod, postiženi jsou jak dospělí, tak děti. A právě u nich je počet nemocných hodně vysoký. Zatím ale nebylo třeba podle Ladislava Koblížka uzavřít žádnou základní školu nebo zavést jiná protiepidemiologická opatření, jako například vyhlásit zákaz návštěv v nemocnici, psychiatrické léčebně či domovech pro seniory.

Počet nemocných může snížit volno

Vysoké počty nemocných dětí potvrdila také například dětská lékařka Věra Bambasová z Havlíčkova Brodu.

„Děti stůňou, čekárnu máme plnou. Nejde ale jen o klasické chřipky, ale objevují se i angíny, záněty horních cest dýchacích, dokonce také zápaly plic. Doufáme, že počty onemocnění alespoň trochu sníží jarní prázdniny, kdy školáci zůstanou doma,“ konstatovala dětská lékařka.

Chřipková epidemie se zatím vyhýbá například Domovu pro seniory U Panských v Havlíčkově Brodě i jeho pobočce v Břevnici. „Zatím jsme nezaznamenali nijak zvýšený výskyt chřipkových onemocnění mezi zaměstnanci, ale ani u klientů. Ti jsou totiž proti chřipkovému onemocnění očkováni,“ informovala ředitelka zařízení, Hana Hlaváčková. Extrémní počty onemocnění chřipkou nezaznamenal ani praktický lékař Jiří Dufek z Vilémova. Podle jeho zkušeností ale nelze dávat nízké počty onemocnění chřipkou do přímé souvislosti s očkováním.

„Očkujeme pravidelně na podzim, většinou jednotlivce, stálé pacienty, kteří už očkování absolvovali a jsou s ním spokojeni,“ upřesnil lékař. Podle lékařů z Havlíčkobrodska je dobrou prevencí proti chřipce zvýšený příjem vitaminů a tekutin. V případě, že nelze zajistit vitaminy v potravě, je dobré obstarat si některý z četných multivitaminových přípravků.  

Kromě vitaminu C by měl obsahovat i zinek a selen.

Teple se oblékat, pohybovat se, otužovat, v době epidemie pak snížit možnost kontaktů s nákazou omezením návštěv míst, kde se soustředí vysoký počet lidí, jako kina, divadla a supermarkety. V případě, kdy už organismus nějaká nákaza přepadne, rozhodně ji nepřecházet.

Komplikace chřipky, které způsobuje přímo chřipkový virus, ať už svou vyšší agresivitou nebo oslabením organismu, mohou v některých případech způsobit akutní zánět hrtanu, chřipkový zápal plic, zánět svalů, zánět srdce a postižení nervového systému.