Patří mezi ně například i Eva Petříková z Havlíčkova Brodu, kterou podobné nemoci postihují poměrně často.

„Chřipku jsem dostala před několika dny. Od té doby převážně jen ležím v posteli, beru paralen a piji horký čaj. U doktora jsem zatím nebyla, vyčkávám, jestli se to nezlepší," svěřila se Petříková.

Počty lidí s chřipkou pravidelně monitoruje Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina. Její územní pracoviště v Havlíčkově Brodě má v současnosti k dispozici informace za předchozí týden.

„Nová data dostaneme zítra, ale za minulý týden jsme na Havlíčkobrodsku zaznamenali zhruba 1 500 nakažených lidí na 100 tisíc obyvatel. S ostatními regiony na Vysočině je to srovnatelné," uvedl vedoucí protiepidemického oddělení Ladislav Koblížek.

Počasí zase až tak velký vliv nemá

Ten zároveň vysvětlil, že počasí nemá na velké množství nakažených chřipkou zase až tak velký vliv.

V průběhu ledna a února bývá podle něj počet nakažených lidí každý rok zhruba srovnatelný. „V tuto chvíli se nedá zcela přesně říct, kdy by chřipka mohla odeznít, ale zatím to vypadá, že jsme teprve na začátku a bude to ještě nějaký týden trvat," dodal Koblížek.

Nárůst pacientů s tímto virovým onemocněním zaznamenala také dětská praktická lékařka Veronika Bambasová. „Sice se nedá přesně říct, odkdy je toto onemocnění na vzestupu, protože hodně lidí chřipku hned nepozná, ale řekla bych, že více dětí s tímto onemocněním k nám začalo chodit v posledním týdnu," řekla Bambasová.

Ne všechny ordinace ale v poslední době zaznamenaly větší počet chřipkou nakažených lidí.

Například v ordinaci praktické lékařky Veroniky Vilímové letos prý pacientů tohoto druhu zase tolik nemají. Podle zdravotní sestry Marie Brožové je jich o něco méně než například v loňském roce.

Lékaři se nicméně shodují, že lidé by měli chřipku především dostatečně vyležet, pít horký čaj s citronem a užívat paralen.

„Je lepší, když ve svém stavu nechodí mezi lidi, ale pokud se jejich stav nezlepší, tak by měli přijít k nám," doplnila zdravotní sestra Marie Brožová.

Lukáš Zadek