Nedaleko lipnického hradu se ukrývají tři pozapomenuté poklady středověké Vysočiny. Kostel Svatého Martina v Dolním Městě, kostel Svaté Markéty v Loukově a kostel Svatého Jiří v Řečici. Právě v nich nalezneme vzácné fresky z doby Václava IV. Chátrající památky postupně zachraňuje Občanské sdružení Přátelé podlipnických kostelů. O víkendu tu pořádají Den pro podlipnické kostely a Svatomarkétskou pouť do Zahrádky, kde působil páter Josef Toufar.

Kdo ví, jaký by byl osud tří gotických kostelů, kdyby si je v roce 2001 pod ochranná křídla nevzalo sdružení Přátelé podlipnických kostelů. Od té doby se na jejich záchranu sehnalo 16 milionů korun. Za ně se podařilo udělat většinu základních prací. Opravy střech, odvodnění staveb, odvedení dešťové vody, zajištění vnitřních i vnějších omítek nebo odvětrání základového zdiva, aby se v kostelech zlepšilo klima.

To nejtěžší ale mají kostely ještě před sebou. Zrestaurování vzácných vrcholně gotických maleb, které představují styl charakteristický pro dobu Václava IV. „Ve všech kostelech se podařilo udělat základní práce, aby se fresky dále neničily. Teď je na řadě druhá fáze, kdy je potřeba fresky zrestaurovat. To se podařilo v kostele Svaté Markéty. Ostatní jsou stabilizované, ale na restaurátorský zásah teprve čekají. Restaurování je poměrně nákladná věc a zatím se nám nepodařilo získat dostatek prostředků,“ uvedl Marek Hanzlík, kastelán hradu Lipnice a zástupce sdružení Přátelé podlipnických kostelů.

Další záchranu pro podlipnické kostely představuje dvoumilionová dotace z evropských fondů, která poputuje do kostela Svatého Jiří. „Díky této investici záchrana kostela poskočí dál, ale ani tak zatím nedojde k restaurování fresek. Budeme vyměňovat podlahu, dokončovat práce na omítkách a podobně,“ doplnil Marek Hanzlík.

Podlipnické kostely jsou přístupné pouze během benefičních akcí nebo o bohoslužbách. Jedinečnou možnost do gotických staveb nahlédnout ale lidé mají již tento víkend. Kostel Svaté Markéty v sobotu v 10 hodin nabídne mši celebrovanou pražským biskupem Václavem Malým a následovat bude představení nové knihy Miloše Doležala Návrat P. Toufara do Číhoště po 65 letech.

V krásných středověkých prostorách zazní i koncert klasické hudby na staré nástroje. V podání skupiny Scherzi musicali si posluchači vychutnají třeba Vivaldiho nebo Telemana. Otevřeny budou v sobotu i kostely sv. Jiří a sv. Martina, a to od 14 do 16.45 hodin. Pořadatelé připravili také program pro děti.

Možnost podívat se do jindy nepřístupných míst nabídne nedělní pouť z Loukova do Zahrádky. Cílem je zdejší kostel sv. Víta, který se z původní obce zachoval jako jediný objekt. Všechno ostatní zmizelo pod vodní hladinou Želivky. V kostele od roku 1940 do roku 1948 působil komunisty umučený kněz Josef Toufar. „Byl tam velmi oblíbený, a to byl také důvod, proč byl přemístěn do Číhoště,“ nastínil počátky smutné historie Marek Hanzlík.

Památku oblíbeného kněze s tragickým osudem připomene i poslední socha nedávno zesnulého českého sochaře Olbrama Zoubka. Tu věnoval právě Toufarovi. Lidé mají v neděli možnost slavnou Sochu pro Josefa Toufara spatřit. Kostel se nachází ochranném pásmu, takže je veřejnosti přístupný jenom výjimečně.

Kdo by chtěl záchranu podlipnických kostelů podpořit, může přispět i na sbírkový účet sdružení. Památky je také možné navštívit individuálně, po domluvě se členy sdružení.