Jde už o třicáté třetí pokračování, které bude probíhat ve dnech 9. a 15. listopadu a bude současně spojeno se Svatomartinským posvícením v Dolním Městě. Program začíná v neděli 9. listopadu, kdy se v kostele sv. Martina v Dolním Městě uskuteční mše svatá ke cti svatého Martina. Ten je patronem krásného středověkého kostela v Dolním Městě.

„Hlavním celebrantem tohoto dne bude Tomáš Petráček, český katolický teolog, kněz a církevní historik. Ten je současně akademickým kaplanem při kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové a vyučuje na Univerzitě Karlově a na Univerzitě v Hradci Králové," uvedl místostarosta a kastelán hradu Lipnice nad Sázavou Marek Hanzlík.

Ten dodal, že tradiční bohoslužbu bude doprovázet zpěvem vokální soubor Gantrassek z Prahy pod vedením Jana Baťi.

„Odpolední program nabídne besedu a zamyšlení s Tomášem Petráčkem na téma Světová válka 1914/18 jako bod zlomu západní civilizace. Ta se bude konat od půl třetí v hospodě U Muchů," upřesnil Hanzlík.

První den podlipnických kostelů bude završen od 16 hodin u pomníku padlých na staré vsi v Dolním Městě, kde se vzpomene na padlé vojáky v první světové válce. Současně proběhne i modlitba za mír současného světa, kterou opět povede Tomáš Petráček a jáhen Jan Rűckl.

Další pokračování

Oslava svatomartinského posvícení bude pokračovat ještě v sobotu 15. listopadu, kdy bude možné navštívit všechny tři podlipnické kostely během Svatomartinského podlipnického putování.

„Ve všech třech kostelech bude zastavení se zpěvem souboru Tucet z Humpolce. Stejně tak budou probíhat komentované prohlídky. Začátek bude v 15 hodin v kostele sv. Jiří v Řečici. Další zastavení bude v 16 hodin v kostele sv. Markéty v Loukově a v 17 hodin zakončíme společné putování opět v kostele sv. Martina v Dolním Městě," uzavřel Hanzlík.

Zájemci, kteří chtějí tuto cestu absolvovat, mají možnost svézt se autobusem z Havlíčkova Brodu. Ten odjede ve 14 hodin a patnáct minut ze zastávky Bezručova naproti hotelu Slunce. Příspěvek na dopravu je 50 korun.

Filip Brož