Producenti brambor v jeho rámci hovořili například o aktuální situaci na trhu nejen na Vysočině, ale i ve zbytku ČR a v Evropě.

V Česku letos nejsou pro pěstování brambor tak dobré podmínky jako v loňském roce. „Jaro bylo chladné a vlhké. V květnu následovaly opět převážně nízké teploty, bylo ale sucho. S velkým nedostatkem srážek jsme se potýkali i v červnu, ale nakonec byly první výnosy díky zavlažování celkem dobré. Vysoké teploty jsou problémem i teď, a o dalších výnosech tak rozhodne počasí," řekl účastníkům odborného semináře ředitel havlíčkobrodské společnosti Medipo Agras Vlastimil Rasocha.

Celková plocha, na které jsou letos brambory pěstovány, se v tuzemsku v porovnání s předchozím rokem zmenšila o tři až pět procent. A pokles se nevyhnul ani cenám. „Pokles cen je sice negativní, ale dá se na něm přece jen najít jedno pozitivum. V červnu se velice rychle omezil dovoz starých brambor z Francie, protože ty rané české brambory z Moravy nebo z Polabí byly pro spotřebitele cenově dostupnější," vysvětlil Rasocha.

Obdobná situace jako v Česku panuje i v jiných částech Evropy. Zatímco loni se brambory mohly sklízet až o měsíc dříve, než je obvyklé, v letošním roce k tomu nebyly příznivé podmínky. „Plocha pro pěstování brambor se nejvíce zmenšila na jihu Evropy. Konkrétně v Itálii, Portugalsku, Španělsku a Řecku to je letos patnáct až dvacet procent," prozradil Jelle Bos, ředitel holandské společnosti HZPC Holland BV. Ta vyváží brambory do více než sedmdesáti zemí a spolupracuje i s havlíčkobrodskou firmou Medipo Agras. „Před třemi roky byly kvůli dešti problémy v Británii, o rok později bylo zase sucho v Německu. Letos je kromě Velké Británie všude sucho a velmi horko," řekl Bos.
Ten následně popsal situaci v některých zemích podrobněji. V Německu aktuálně poklesla produkce brambor v průměru o tři procenta. Nejhůře je na tom ale východ země. Například v Bavorsku je úbytek až dvacetiprocentní. Sever Francie, který hraje důležitou roli v evropské cenové politice komodity, se podle slov ředitele HZPC potýká s extrémními teplotami a suchem. Nizozemsko má zase největší problémy na jihu a západě. Sucho sužuje i Belgii.

Jelle Bos v Olešné představil i tři nové odrůdy brambor s názvy Colomba, Orlena a Lucinda. O posledním druhu toho řekl nejvíc: „Produkce Lucindy je docela složitá, ale je po ní velká poptávka. Snese nepříznivé podmínky, takže je ideální tam, kde jsou vysoké teploty nebo extrémní teplotní výkyvy, například na jihu Evropy".

O podpoře pro pěstitele brambor pohovořil předseda Ústředního bramborářského svazu v Havlíčkově Brodě Miloslav Chlan.

„Chceme podpořit škrobárenské brambory a na stejnou úroveň dostat i ty konzumní. Dále bychom chtěli podpořit spotřebu, export i nové způsoby pěstování," řekl Chlan.

V Olešné se dále mluvilo třeba o výskytu chorob a škůdců brambor.

Účastníci byli seznámeni například i s novým způsobem pěstování kukuřice – pod fólií. Výhodami této metody jsou například rychlejší dozrávání či ochrana před mrazem.

Lukáš Zadek