Kateřina Vojtková se sem přistěhovala z města na důchod. Bydlení si nemůže vynachválit. „Je to malebná vesnička, jakou jsem snad nikde jinde neviděla,“ pochvalovala si. Sedlák Josef Němec žije v Podmoklanech či přesněji v místní části Hudeč už od narození a za skoro 80 let života, vidí bydlení na vesnici trochu jinak. „Hezky je tady od jara do podzimu, v zimě je problém se odtud dostat bez auta. Navíc žijeme ve staré vesnici, která leží na kraji chráněné krajinné oblasti. Všude je ochranné pásmo, život nám kontrolují památkáři i ochránci přírody,“ popsal svoje zkušenosti místní truhlář.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. Že Podmoklany leží v Chráněné krajinné oblasti Železné Hory což s sebou nese jistá omezení, potvrdil i starosta Milan Bičík. „Ale s ekology z Agentury ochrany přírody se dá vždycky rozumně domluvit. Samozřejmě za cenu určitých ústupků,“ poznamenal.

Jak vysvětlil, v Podmoklanech je chráněný doslova každý strom. „V okamžiku, kdy chcete kácet, je nutné požádat ekology o souhlas. V Podmoklanech je spousta přerostlých stromů. Jednou nám tady dva takové stromy spadly kde vedle chalupy, naštěstí se nic nestalo,“ popsal starosta konkrétní situaci. Protože bylo nutné zlomené stromy odstranit a s ohledem na stáří pokácet osm dalších, museli dát ochránci přírody souhlas. Na místě pokácených stromů musela obec vysadit stromy nové.

Podmoklany
První písemná zmínka: 1242
Počet obyvatel: 136

Obyvatelé Podmoklan kteří tu chtějízačít stavět, se musejí podle starosty smířit i s tím, že jim ochránci přírody určí, jak má jejich dům vypadat. „Například nesmí mít plochou střechu, přesně daný je i počet poschodí,“upřesnil starosta.

Rodák: FRANTIŠEK BLAŽÍČEK

close Český malíř František Blažíček vyrůstal v Podmoklanech. info Zdroj: se souhlasem Františka Blažíčka zoom_in Český malíř František Blažíček vyrůstal v Podmoklanech. Malíř Blažíček se narodil 16. 9.1956 v Havlíčkově Brodě na Vysočině. Své dětství strávil ve vesničce Nový Studenec (v dnešních Podmoklanech) obklopen domácím zvířectvem a malebnými vrcholky Železných hor.
Do tajů malířství ho zasvětil mistr Jan Zrzavý. Jeho oleje a reliéfy se vyznačují nádhernou barevností. Studoval grafickou školu a pracoval jako restaurátor. Je čestným členem mezinárodního sdružení výtvarníku EUROATELIER. Vystavoval po celé Evropě a počet výstav již přesáhl stovku. Momentálně žije v Praze.

Tipy na výlet

Podmoklany

close Podmoklany škrtají v rozpočtu a bojí se o dotace. info Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni zoom_in Podmoklany škrtají v rozpočtu a bojí se o dotace. Přímo v obci je každému k dispozici bazén a k němu přilehlé hřiště s novou, umělohmotnou plochou. Hned opodál je krytý altán s krbem a také přírodní krb. Občerstvení nabízí soukromá prodejna v horní části obce. Mezi historicky velice cenné objekty patří kovárna ze 16.století, která je v soukromém vlastnictví a nachází se ve velmi špatném stavu. Dále pak 200 let stará, zrestaurovaná zvonička spolu s křížem, jež je národní kulturní památkou. V okolí si mimo jiného můžete prohlédnout Štikovskou lípu (starou více než 600let) a nedaleko sloupenský lom, z kterého se skýtá překrásný téměř letecký pohled na údolí Doubravy. Dalším zajímavým místem je chráněná osada Hudeč s typickým podhorským charakterem. Přes Hudeč můžete pokračovat na nejvyšší vrchol Železných hor - Vestec(668m n. m.) a pak dále přes Kocourov na Veselý Kopec. Cesta je vedena lesem v klidném prostředí Železných hor.

Zlatá louka

close Zlatá louka info Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni zoom_in Zlatá louka Jižně od obce leží přírodní rezervace, kterou tvoří slatiniště, vlhké louky a lužní olšiny. Hloubka slatiny dosahuje místy přes 2,5 metru. Slatiniště je syceno podzemními prameny s minerálně bohatou vodou.