Vtíraví obchodníci zákazy ignorují. Radnice radí občanům, volejte policii nebo na úřad.

Takovou zkušenost mají například obyvatelé České Bělé. Zákaz podomního prodeje, vyhlášený letos městysem, nabyl platnosti již 15. července. „I přes vydání nařízení se na území městyse čas od času pohybují osoby, které se podomním prodejem živí a svými službami doslova obtěžují," konstatoval starosta Václav Jaroš.

„Především starší spoluobčany proto upozorňujeme, aby při takovéto nezvané návštěvě informovali prodejce o zákazu podomního prodeje a  v případě neodbytnosti neváhali kontaktovat kancelář úřadu," vzkázal starosta.

Například Josef Král z Chotěboře si na chování podomních prodejců stěžoval až na radnici. „Neustálé obtěžování prodejců se už stává neúnosným. Město by zavedením tohoto nařízení chránilo své občany. Nevím, jestli v našem městě toto nařízení náhodou není zavedeno, na aktivitě prodejců to ale rozhodně znát není," posteskl si Král.

Zakročit musejí někdy strážníci

Skutečnost je taková, že podomní prodej je v Chotěboři již zakázán. Podomní prodejci ho ale ignorují. „Dle příslušného nařízení souvisejícího s tržním řádem  je na území celého města  podomní prodej zakázán. Nový tržní řád, do kterého byl zapracován požadavek na zákaz podomního prodeje na území města, byl radou města již letos na jaře schválen," sdělila Jana Musílková z chotěbořské radnice.

Zakročit proti podomním prodejcům musejí občas i městští strážníci ve Světlé nad Sázavou. „Před několika měsíci například v Dolní Březince v odpoledních hodinách strážník dal blokovou pokutu čtyřem mužům. Ti nerespektovali tržní řád, který ve Světlé zakazuje podomní prodej," informoval velitel Zdeněk Novák.

Městská policie v Havlíčkově Brodě si musela zase „posvítit" na trojici obchodních zástupců společnosti zabývající se prodejem plynu a elektrické energie.

Za porušení obecně platné závazné vyhlášky hrozí prodejcům pokuta až do výše 30 tisíc korun. Zákaz podomního prodeje není přitom žádnou novinkou. Cedule zakazující podomní prodej visely na domovních dveřích již za první republiky.

Městská policie v Havlíčkově Brodě barvitě popisuje svůj poslední „zátah" na podomní obchodníky následujícími slovy: „Trojice po svém vysazení v Havlíčkově Brodě vzala frontálním útokem dům s pečovatelskou službou v ulici Na Výšině. Jak se ukázalo, tak před tím i vedlejší sídliště,a zvoníce vytrvale u každých dveří lákala seniory k uzavření nových smluv a odběru energie za výhodnější ceny.  Protože takový způsob nabízení služeb spadá do kategorie podomního prodeje, a ten je v Havlíčkově Brodě zakázán, byla akce těchto agentů s oranžovými kravatami rázně ukončena a jako přestupek bude mít dohru u správního řízení," zveřejnili případ havlíčkobrodští strážníci.

Rozhodne živnostenský úřad

O tom, že se podomní prodejci nemohou spoléhat na svou drzost a na naivitu svých „obětí", svědčí nedávný případ z Libice nad Doubravou, který řešila republiková policie. Trojice prodejců v Libici nabízela uzavření nových smluv o dodávce zemního plynu a elektrické energie, byť v Libici platí vyhláška, která podomní prodej zakazuje.

„Policisté prodejce v obci zastihli a zjistili, že se jedná o zástupce společnosti nabízející dodávky energie. Policisté případ zadokumentovali a postoupili správnímu orgánu k projednávání," uvedla k případu mluvčí krajské policie Monika Pátková.

Za porušení obecně platné závazné vyhlášky hrozí pokuta až do výše 30 tisíc korun. Pouliční a podomní prodejci porušují zákazy i v sousední Jihlavě.

Přestože od poloviny srpna nesmějí nabízet zboží a služby mimo vyhrazená místa, nerespektují to. Za září řešili strážníci deset takových případů a za polovinu října už sedm. O tom, jakou dostanou prodejci za porušení tržního řádu pokutu, bude rozhodovat jihlavský živnostenský úřad.

Problémy s podomními prodejci, kteří jsou stále drzejší a nerespektují ani zákazy, nemá jen Vysočina. Jde o celorepublikový problém. Podomní a pochůzkový prodej, který tržní řád města Prostějova zcela zapovídá, je nejspíš k smíchu některým prodejcům. Vyrazili na sídliště Jana Zrzavého a nabízeli lidem přepis energií. Obyvatelé na ně zavolali strážníky.

Výnosný byznys přímého prodeje dusí zákazy. V mnoha českých městech už totiž nesmí obchodníci obcházet. V Česku vzniká asociace podomních prodejců, chtějí se tak bránit zákazům svého působení v českých městech. Zakládající členové nové asociace prý připravují etický kodex a stanovy, které by byly prvním krokem k regulaci přímého prodeje.

„Naším cílem je dát dohromady co nejvíce prodejců z nejrůznějších odvětví, které současný trend ohrožuje, a dosáhnout dohody s Českou obchodní inspekcí a Svazem měst a obcí na akceptovatelné regulaci přímého prodeje," uvádí zástupci zakládajících členů asociace. To jsou největší hráči na tomto trhu v tuzemsku, společnost Ranger, Blue Ocean Management, NF Marketing a EPŽ.