Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podzim podbarvuje židovský hřbitov v Habrech

Habry – Jedním z jednatřiceti dosud zachovaných židovských hřbitovů v Kraji Vysočina je „zahrada zelená" u polní cesty mezi Chrtníčem a Frýdnavou.

20.11.2012
SDÍLEJ:

Barokní a klasicistní kameny z pískovce na židovském hřbitově zvětraly a některé už nejsou čitelné. Nejstarší datum, které tady ještě lze přečíst, má letopočet 1740. Foto: Ivo Havlík

Dnes kulturní památka po tři století, od roku 1648 do roku 1940, sloužila židovské komunitě v Habrech.  Na hřbitov, který je skryt v malém lesíku poblíž přírodní památky Kysibelská alej, se vstupuje od rybníčka skrze již nezastřešenou průchozí márnici.
Na dříve kultovním místě zůstalo v obvodu chatrných zdí zachováno asi 250 náhrobků, některé jsou jako nové, většina se však již více či méně rozpadla a část je dokonce povalena.

Nebožtík nesměl nocovat doma

Na židovských hřbitovech měly velký význam právě márnice, jejichž torzo zde stojí. Žid musel být pohřben ještě v den svého skonu, jeho tělesné ostatky nesměly zůstat přes noc doma. Pokud tzv. pohřební bratrstvo organizaci posledních věcí člověka v den úmrtí nestihlo, nebožtík byl uschován v márnici.

Zatím  se kopal hrob a bez jediného hřebíku dávala dohromady rakev. Truhla musela být z nehoblovaných prken, aby si alespoň v hlíně byli všichni rovni. V márnici bylo mrtvé tělo očištěno. Muže umyli muži, ženy výhradně ženy. Z márnice se na noc nesmělo odejít. Blízcí příbuzní si před pohřbem jako výraz smutku podle starého orientálního zvyku natrhli své oblečení. Židovská náhrobní architektura měla svá pravidla. Náhrobky, hebrejsky macevy, se vztyčovaly teprve dvanáct měsíců po pohřbu. V tzv. aškenázských komunitách stojí náhrobek u nohou zesnulého, v komunitách sefardských naopak u hlavy.

Náhrobky měly v průběhu dějin různé podoby, od prostých stél až po výstavné tumby. Ve středověku bylo zvykem psát na náhrobek legendy o životě zesnulého, vyzdvihovaly se jeho zásluhy. Na haberském hřbitově se na náhrobku Luisy Pickové, manželky obchodníka Bohumila Picka, můžeme například dočíst, že se „zcela věnovala své milované rodině".

Nyní se do kamene tesá pouze jméno, datum narození a skonu. Podle tradice se na hřbitov nosí kamínky. Zvyk jejich pokládání na hroby pochází z dob odchodu Židů z Egypta. Když putovali pouští, na hroby vršili kameny, aby zvířata těla nevyhrabala.

Hroby nelze zrušit

„Základní rozdíl mezi židovskými a křesťanskými hřbitovy spočívá v tradiční židovské zásadě nezrušitelnosti hrobů. Ostatky zemřelých mají zůstat na věky na tom místě, kde byly pohřbeny. Proto v případech, kdy zaplněný hřbitov nebylo možno rozšířit, navezla se na staré hroby vrstva zeminy a další zemřelí pak byli pohřbíváni o něco výš, nad původní hroby. Náhrobky z dolní vrstvy hrobů byly přitom znovu osazeny do nasypané vrstvy země. Proto jsou na některých hřbitovech náhrobky nahromaděné hustě vedle sebe," píše Jiří Fiedler v publikaci Židovské památky v Čechách a na Moravě.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

20.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení