Druhým dnem pokračoval v sobotu 11. října Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Cestu do kulturního domu Ostrov si našlo více než třináct tisíc návštěvníků, a to jde jen o předběžný údaj.

„Už teď si ale troufnu říci, že na veletrh přišlo daleko více lidí než loni,“ řekla ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová. „Svědčí to o tom, že lidé u nás mají ke knížce jako takové opravdu blízký vztah,“ dodala.

Svou knižní produkci představilo v Havlíčkově Brodě na sto padesát nakladatelství a vydavatelství. Mezi tisícovkami prezentovaných exemplářů
nechyběla beletrie, autobiografie, literatura faktu, odborná literatura, knížky pro děti, cestopisy, kuchařky a další žánry.

Program veletrhu doplňovaly četné akce. Autorská čtení (Jiří Dědeček, Miloslav Uličný, Tereza Brdečková a další), literární soutěž (Dopište Obermannovou), výstava v havlíčkobrodské galerii, autogramiády, literární pořady např. v kavárně Petrov nebo filmové představení v kině Ostrov.

Cenu za nejkrásnější beletristickou knihu 18. Podzimního knižního veletrhu získalo vydavatelství Karolinum Univerzity Karlovy s publikací Eduarda Basse Klapzubova jedenáctka. Mezi další oceněné tituly patří naučná kniha Aleše Palána Být dlužen na duši (Host), knížka pro děti Petra Síse Zeď (Labyrint) a cenu za přínos v oblasti politické literatury si odnesla publikace Františka Emmerta Druhá světová válka: Češi a Slováci(Computer Press).

Ozdobou veletrhu byla přítomnost Jiřího Stráského, Zdeňka Mikuláška, Jana Buriana, Přemysla Ruta, Michala Nesvadby, Radima Uzla, Zdeňka Svěráka a mnohých dalších literátů a umělců.

Právě Zdeněk Svěrák podepisoval v expozici nakladatelství Fragment své knížky. Podpisy s věnováním vpisoval hned do několika titulů. Za všechny uveďme například Povídky, Vratné lahve, Když se zamiluje kůň nebo Radovanovy radovánky.

Deníku poskytl krátký rozhovor:
Kde jste čerpal náměty pro svoje Povídky?
Víte, čerpat se dá jenom v životě. Nikde jinde se zajímavý věci nedějou.

Mohl byste tuto knížku více přiblížit?

Tak rozhodně to není knížka pro děti. Jsou tam tři takový dějový nitky. A to: jistej způsob podvodnictví, pak je tam erotičko a pak je tam taky humor. Ale to pořadí neumím přesně určit.

Právě jste podepsal více než sto padesát knížek. Bolí vás ruka?

Ani né, ale už v tom slově Zdeněk jsem dělal chyby.

Píšete další knížku?
Myslíte, že bych měl ještě? No, já si myslím, že kdybych udělal ještě dalších deset, že by to už mohlo stačit.

Jste velmi vytížený člověk. Najdete si chvilku na dobré čtení?
No právě, že já jsem si na dobrou knížku čas už dlouho neudělal. Pro mě jsou lepší kratší texty, čtu rád kratší věci. Knížky povídek, to je pro mě ideální.

V současné době sledujeme nástup internetového publikování literatury. Obstojí do budoucna klasická vázaná kniha?
Tomu já zase až tak nerozumím. Ve svým věku mám radost z toho, když si knížku pohladím, když ji dávám do knihovny přečtenou, a taky z toho, že tam je a bude.