„Pokud budou současná omezení platit i v době konání veletrhu, bude kulturní dům rozdělen do dvou sektorů se zvláštními vchody. Hlavním vchodem se bude vcházet do předsálí, hlavního sálu, přísálí a na jeviště. Vedlejším vchodem u vrátnice se bude naopak vcházet nahoru do chodby v prvním patře a na balkon,“ přiblížila ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová.

Pořadatelé budou hlídat i počet návštěvníků, aby jejich počet v žádném okamžiku nepřekročil povolenou hranici. „Všichni musíme mít roušky. U vchodů, v saloncích, ale i u jednotlivých stánků bude k dispozici dezinfekce,“ sdělila Hejkalová.

Roušky ve třídách. Ilustrační foto
V Přibyslavi se žáci v rouškách učit nebudou, podle hygienika škola riskuje

Případnému šíření nákaze se bude snažit i Kulturní dům Ostrov. „Pravidelně a hodně budeme větrat a ve vnitřních prostorách bude zapnutá klimatizace. Je proto dobré počítat s teplejším oblečením,“ upozornila Hejkalová.

Svůj stánek budou mít na veletrhu i havlíčkobrodské tiskárny. Mimo jiné budou prezentovat knihu Z Havlíčkova Brodu kousek do světa. Tu napsal a vlastním nákladem vydal jeden z jejich zaměstnanců Ladislav Krov. „Na stánku budu samozřejmé také. Jsem rád, že se veletrh zatím neruší, byť budeme muset dodržovat nějaká opatření. Plně je respektuji,“ svěřil se Krov.

S drobnými omezeními nemají problém ani návštěvníci. „Situace si to teď žádá. Rozhodně mi nevadí nasadit si roušku a respektovat předem daná pravidla. Jsem ráda, že si i letos mohu vychutnat tu atmosféru, vidět zajímavé hosty a nakoupit spoustu krásných knih,“ usmála se Eva Klepetková z Jihlavska.

O knižní novinky lidé nezůstanou ochuzeni, i kdyby se situace kolem koronaviru zhoršila. „Veletrh bude v každém případě. I kdybychom ho přeci jen museli na poslední chvíli z úředního nařízení zrušit, což se jistě nestane, zastoupila by ho kniha Země skrytých úsměvů,“ potvrdila Hejkalová.

Dělostřelecká mina ráže osm centimetrů.
FOTO: Muž z Brodska vyrazil na houby a našel dělostřeleckou minu

Ta vychází k třicetiletému výročí veletrhu a přináší povídky třiatřiceti autorů, kteří na veletrhu v různých letech četli. „Kromě třiceti současných českých autorů, mezi kterými je třeba Michal Viewegh, Irena Obermannová nebo Miloš Doležal, v ní budou i texty tří autorů, kteří už bohužel nežijí. Je to Jiří Stránský, Ludvík Vaculík a Art Paasilinny,“ prozradila Hejkalová.

„Kniha by nemohla veletrh zastoupit úplně plnohodnotně, ale jejím prostřednictvím bychom alespoň poděkovali vystavovatelům a návštěvníkům za to, že ho mají už třicet let rádi,“ vysvětlila Hejkalová.