Chybět nebude ani bohatá přehlídka zahrádkářských výpěstků.

Kvalitu brambor ocení porota

„Cílem výstavy, která letos odpočítá už 17. ročník, je podpořit produkci brambor na Vysočině, která zde má mnohaletou tradici," zdůraznil starosta Přibyslavi, Martin Kamarád. Součástí výstavy bude i letos soutěž o ceny. Jak vysvětlil místostarosta Michael Omes, bude kvalitu brambor hodnotit odborná porota. Pro vítěze jsou připraveny ceny – keramické mísy od Jany Březkové. Návštěvnost veřejnosti v přibyslavských sklepích během bramborářské výstavy je sice menší, než v době Mlékárenských slavností, ale i tak do radničního sklepa zavítají stovky lidí. Součástí víkendové výstavy je rovněž soutěž o nejkrásnější jablko. „Soutěž je to skutečně náročná. Někteří vystavovatelé přivezou do Přibyslavi hned několik odrůd," konstatoval starosta Kamarád. Porota hodnotí u všech jablek vzhled, chuť, i to, jak křehkou má jablko dužinu. To vše podle speciální tabulky. „Jablečná" soutěž je anonymní, cena je předána vítězi v sobotu odpoledne.

Vedení radnice, jako jeden z hlavních organizátorů považuje akci za úspěšnou a přitom minimálně finančně nákladnou. Na přípravě celé výstavy se totiž velkou měrou podílejí dobrovolníci, hlavně z řad zahrádkářů, kteří přípravě výstavy věnují celé hodiny.

„Právě kvůli přípravě přibyslavské podzimní výstavy se tento týden v pátek odpoledne nebude moštovat. Zájemcům jsme nabídli minulý týden mimořádný termín v sobotu dopoledne," vysvětlil předseda přibyslavských zahrádkářů Albín Jaitner.

Podle předsedy spolku Albína Jajtnera pořádali zahrádkáři přehlídku svých výpěstků pravidelně již léta, ale vždy se jednalo spíš o akci s omezeným počtem vystavovatelů. Až v posledních letech, kdy se výstava koná ve sklepení přibyslavské radnice, se z ní stala událost přímo celoregionálního rozsahu.