A Pohled peníze potřebuje na splátku dluhů, do kterých se dostal kvůli nedostavěné budově základní školy. Na ni dostala obec státní dotaci téměř pětadvacet milionů korun, které ale musela začít postupně vracet.

Kupec, je jím společnost H. H. Holding Group, nyní doplatil zbývající část ceny, což představuje devět milionů korun. V Pohledu prý nový majitel slibuje vybudovat rozsáhlé centrum zaměřené na jezdectví, sokolnictví a myslivost.

„Peníze už přišly, kupní smlouva byla podepsána 
a předložena k zápisu na katastrální úřad. Záměry zájemců o areál jsme vyhodnocovali, ale jak s ním nový majitel naloží, to nemohu předjímat," konstatoval pohledský starosta Milan Klement.

Zámek, park i rozestavěná škola

Majetek, který nový vlastník získal, je skutečně rozlehlý. Patří do něj samotná budova zámku, park, sýpka, bývalá sokolovna, rozestavěná budova školy i některá veřejná prostranství, jakými jsou například cesty.

„Ty ale máme ve smlouvě ošetřeny věcným břemenem, aby zůstaly k užívání," vysvětlil starosta obce. „Na dluh máme splátkový kalendář 
a zastupitelstvo teprve rozhodne o tom, jakým způsobem budeme se získanými penězi v tomto směru nakládat," dodal Klement.

Obec totiž trápí některé problémy. Bylo by třeba vybudovat čističku, rozvod vodovodu, opravit cesty a chybí i kulturní dům.

„Ale nelze si myslet, že najednou začneme vše budovat. Obec totiž už v podstatě nemá žádný svůj majetek, který by v případě žádosti o úvěr mohla zastavit. Budeme tedy velmi pečlivě zvažovat, do jakých akcí se v budoucnu pustíme," doplnil starosta.

Zámek a jeho rozlehlý areál i rozstavěná budova školy už obci patřit nebude. Nového vlastníka, tedy H. H. Holding Group Petra Zázvorky z Frýdlantu v Čechách, se Deník pokusil včera neúspěšně kontaktovat.
Pohled se dostal do dluhů před lety kvůli stavbě nové budovy základní školy, na kterou dostal státní dotaci. Budovu ale nedokázali v Pohledu dokončit, a museli začít peníze vracet.

Na splátky padlo i prvních šest milionů, které dostala obec za zámek zálohově před rokem.

Obecní dluh nyní ještě činí dva a půl milionu korun.

Tíživou situaci měl před rokem definitivně vyřešit prodej zámku a dalších obecních nemovitostí na několika hektarech pozemků, zájemce H. H. Holding Group ale místo slibovaných 15 milionů korun tehdy poslal jen menší část. Zázvorka to zdůvodnil tím, že peníze, které má ze správy majetku v cizině, jsou neočekávaně blokovány. Pohledští zastupitelé se pak dohodli na tom, že mu dají šanci zbývající peníze doplatit do dvou let.

Zámek v Pohledu vznikl přestavbou ženského cisterciáckého kláštera z roku 1267. Obec převzala zámek po druhé světové válce. Dlouho v něm sídlila základní škola, ale v roce 2006 byla zrušena. Nová škola nebyla dostavěna a zámek musel být uvolněn kvůli prodeji. Lidé se do zámku mohou podívat ještě příští víkend, kdy se tam bude konat jubilejní 40. ročník výstavy květin.