Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohled dostal další miliony za prodej zámeckého areálu

Pohled – V obci s necelými osmi sty obyvatel si konečně mohou oddechnout. Po roce se totiž Pohledským podařilo dokončit prodej rozlehlého zámeckého areálu a současně 
i rozestavené školy.

26.7.2012
SDÍLEJ:

Zámek a jeho rozlehlý areál i rozstavěná budova školy už obci patřit nebude. Foto: Deník/archiv

A Pohled peníze potřebuje na splátku dluhů, do kterých se dostal kvůli nedostavěné budově základní školy. Na ni dostala obec státní dotaci téměř pětadvacet milionů korun, které ale musela začít postupně vracet.

Kupec, je jím společnost H. H. Holding Group, nyní doplatil zbývající část ceny, což představuje devět milionů korun. V Pohledu prý nový majitel slibuje vybudovat rozsáhlé centrum zaměřené na jezdectví, sokolnictví a myslivost.

„Peníze už přišly, kupní smlouva byla podepsána 
a předložena k zápisu na katastrální úřad. Záměry zájemců o areál jsme vyhodnocovali, ale jak s ním nový majitel naloží, to nemohu předjímat," konstatoval pohledský starosta Milan Klement.

Zámek, park i rozestavěná škola

Majetek, který nový vlastník získal, je skutečně rozlehlý. Patří do něj samotná budova zámku, park, sýpka, bývalá sokolovna, rozestavěná budova školy i některá veřejná prostranství, jakými jsou například cesty.

„Ty ale máme ve smlouvě ošetřeny věcným břemenem, aby zůstaly k užívání," vysvětlil starosta obce. „Na dluh máme splátkový kalendář 
a zastupitelstvo teprve rozhodne o tom, jakým způsobem budeme se získanými penězi v tomto směru nakládat," dodal Klement.

Obec totiž trápí některé problémy. Bylo by třeba vybudovat čističku, rozvod vodovodu, opravit cesty a chybí i kulturní dům.

„Ale nelze si myslet, že najednou začneme vše budovat. Obec totiž už v podstatě nemá žádný svůj majetek, který by v případě žádosti o úvěr mohla zastavit. Budeme tedy velmi pečlivě zvažovat, do jakých akcí se v budoucnu pustíme," doplnil starosta.

Zámek a jeho rozlehlý areál i rozstavěná budova školy už obci patřit nebude. Nového vlastníka, tedy H. H. Holding Group Petra Zázvorky z Frýdlantu v Čechách, se Deník pokusil včera neúspěšně kontaktovat.
Pohled se dostal do dluhů před lety kvůli stavbě nové budovy základní školy, na kterou dostal státní dotaci. Budovu ale nedokázali v Pohledu dokončit, a museli začít peníze vracet.

Na splátky padlo i prvních šest milionů, které dostala obec za zámek zálohově před rokem.

Obecní dluh nyní ještě činí dva a půl milionu korun.

Tíživou situaci měl před rokem definitivně vyřešit prodej zámku a dalších obecních nemovitostí na několika hektarech pozemků, zájemce H. H. Holding Group ale místo slibovaných 15 milionů korun tehdy poslal jen menší část. Zázvorka to zdůvodnil tím, že peníze, které má ze správy majetku v cizině, jsou neočekávaně blokovány. Pohledští zastupitelé se pak dohodli na tom, že mu dají šanci zbývající peníze doplatit do dvou let.

Zámek v Pohledu vznikl přestavbou ženského cisterciáckého kláštera z roku 1267. Obec převzala zámek po druhé světové válce. Dlouho v něm sídlila základní škola, ale v roce 2006 byla zrušena. Nová škola nebyla dostavěna a zámek musel být uvolněn kvůli prodeji. Lidé se do zámku mohou podívat ještě příští víkend, kdy se tam bude konat jubilejní 40. ročník výstavy květin. 

Autor: Jakub Janáček, ČTK

26.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení