Než ale investor stavby Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nechá dům zbourat, pozval na místo archeology. „V jarních měsících byl formou sond proveden v souvislosti s rozšířením silnice záchranný archeologický výzkum domu,“ řekl Deníku Marek Peška, ředitel společnosti Archaia Brno.

Jak doplnil, stavba byla součástí někdejšího klášterního městečka, jehož počátky sahají do období založení cisterciáckého kláštera v roce 1256. „Tehdejší podoba a rozsah osady je nám dosud zcela neznámý. Dům číslo popisné 10 je vyobrazen na plánu stabilního katastru v roce 1825. Výzkumem bylo doloženo osídlení na parcele z období středověku a několik stavebních fází domu z období po 30leté válce,“ doplnil archeolog.

Stavba nové křižovatky v Pohledu. Změnily se zastávky autobusu, průjezd obcí je zavřený, na silnici vyjely stavební stroje, dva domy čeká demolice
Na křižovatce v Pohledu řádí bagr. Silnice je zavřená, dva domy půjdou k zemi

Výzkum podle Pešky potvrdil, že dům patřil k nejstarším stavbám v Pohledu a původní vesnice zahrnovala již ve středověku patrně celý prostor kolem dnešní návsi.

Dům který zřejmě prošel řadou úprav a vypadá dnes zvenku poměrně moderně, nechá ŘSD zbourat příští týden. Dělníci ho už vyklízejí. S jeho majiteli se ŘSD dohodlo na vypořádání.